Daily Archives: 14 czerwca 2016

Zniesienie wiz obywatelom Gruzji

Unia Europejska cały czas zastanawia się jak rozwiązać problem Gruzinów a konkretnie musi zdecydować czy znieść wizy obywatelom Gruzji. Dyskusje na ten temat mają odbyć się w Luksemburgu a dyskutować będą ministrowie spraw wewnętrznych. Jednym ze sceptycznie nastawionych do tego pomysłu państw są Niemcy, którzy argumentują swoją niechęć znacznym wzrostem przestępczości na terenie Unii. W grudniu zeszłego roku Komisja Europejska stwierdziła, że Gruzja absolutnie spełnia kryteria wizowej liberalizacji. Planowane jest w tej sprawie spotkanie prezydenta Gruzji oraz Donalda Tuska – szefa Rady Europejskiej.

P.D

Możliwość komentowania Zniesienie wiz obywatelom Gruzji została wyłączona

Filed under Prawo Unii Europejskiej

NATO uzna cyberprzestrzeń za sferę działań wojennych

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg poinformował, że uznają oni cyberprzestrzeń za sferę, w której to mogą rozgrywać się konflikty, tak jak te na morzu, lądzie i w powietrzu.

Atak na systemy cybernetyczne jednego kraju to tak naprawdę atak na wszystkie kraje członkowskie NATO. Według szacunków, NATO doświadcza codziennie około 200 milionów incydentów w swoich sieciach cybernetycznych oraz 200 poważnych prób wtargnięcia do sieci każdego miesiąca.

D.Z.

Możliwość komentowania NATO uzna cyberprzestrzeń za sferę działań wojennych została wyłączona

Filed under Prawo Unii Europejskiej

D. Tusk pochwala politykę A. Merkel

Przewodniczący Rady Europejskiej nie zgadza się z opiniami krążącymi wśród naszych zachodnich sąsiadów. Popiera natomiast politykę Kanclerz Niemiec, polegającej na otwartości wobec napływających imigrantów.

Możliwość komentowania D. Tusk pochwala politykę A. Merkel została wyłączona

Szkoci wobec UE

Nicola Sturgeon zaapelowała do Szkotów o udział w referendum. Możliwy jest plebiscyt ws. oddzielenia się od Wielkiej Brytanii – przypomniała premier. Według sondaży Szkoci chcą głosować za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE.

K.G.

Możliwość komentowania Szkoci wobec UE została wyłączona

Wizy dla obywateli Turcji

Jak oświadczył w wywiadzie dla publicznej telewizji holenderskiej turecki minister ds. Unii Europejskiej Omer Celik, zniesienie wiz do krajów strefy Schengen dla obywateli Turcji nie będzie możliwe przed 1 lipca. Celik przyznał, że termin do końca czerwca, zawarty w porozumieniu z UE, nie jest realny.

K.G.

Możliwość komentowania Wizy dla obywateli Turcji została wyłączona

Dyskusje pomiędzy Polską a Białorusią

Na początku czerwca, przedstawiciele dwóch krajów Europy środkowo-wschodniej, spotkali się w stolicy Białorusi aby omówić najważniejsze kwestie prawno-traktatowe.

Obie strony państw, reprezentowali Zastępcy Dyrektorów Departamentu Prawno-Traktatowego swoich Ministerstw Spraw Zagranicznych. Polska wydelegowała Pana Konrada Marciniaka a jako osoba przyjmująca wystąpił Pan Andrei Metelitsa.

Podczas rozmów skonsultowano umowy, które mogą mieć znaczny wpływ na dalsze stosunki pomiędzy państwami.

Cała wizyta odbyła się w pozytywnych relacjach, dzięki czemu wyciągnięto merytoryczne wnioski, a to z pewnością umocni współpracę w przyszłości.

R.B.

Źródło: msz.gov.pl