Daily Archives: 12 czerwca 2016

Ucieczka do Państwa Islamskiego

26-letni Mohamad Khweis rok temu wyjechał z Virginii do Państwa Islamskiego w celu dołączenia do dżihadystów. Społeczeństwo w którym się wychowywał zapamiętało go jako spokojnego i miłego chłopaka, który nie miał przejawów agresji. Rok temu wyruszył do Syrii przez Londyn. Po dotarciu do celu nie spodobało mu się życie na Bliskim Wschodzie więc postanowił wrócić do domu. Został schwytany przez Kurdów i przekazany rządowi amerykańskiemu. Władze amerykańskie oskarżyły go o angażowanie się w wojnę w Syrii.

Możliwość komentowania Ucieczka do Państwa Islamskiego została wyłączona

Migracje Czeczenów przez granicę polsko – niemiecką

Po zamknięciu szlaku bałkańskiego niemieckie służby bezpieczeństwa mają problem z migrantami, którzy dostają się na teren ich państwa przez granicę z polską. Informacja pochodzi z raportu policji federalnej z miejscowości Frankfurt nad Odrą. Problemem jest niewielka ilość policjantów przy granicy polsko – niemieckiej. Największą grupę migrantów stanowią Czeczeni. Odnotowano już 114 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy, lecz zdaniem służb bezpieczeństwa liczba ta jest zdecydowanie większa.

K.S

Możliwość komentowania Migracje Czeczenów przez granicę polsko – niemiecką została wyłączona

Agresja irackich służb bezpieczeństwa

Według ONZ nad cywilami, którym udało się uciec z Faludży, irackie siły bezpieczeństwa notorycznie znęcają się fizycznie oraz dopuszczają się morderstw. Zeid Ra’ad Al-Hussein wysoki komisarz ONZ do spraw praw człowieka oznajmił, że podczas kontroli, która ma na celu sprawdzenie ewentualnej przynależności do państwa islamskiego dochodzi do aktów przemocy. Zeid Ra’ad Al-Hussein dodał również, że ludziom, którym udało się uciec należy okazać wsparcie oraz podejrzanych oskarżać zgodnie z zasadami praw człowieka.

K.S

Możliwość komentowania Agresja irackich służb bezpieczeństwa została wyłączona

Gwałt na Holenderce w Katarze

W marcu 2016 roku 22-letnia Holenderka podczas wakacji w Katarze została zgwałcona. Po zgłoszeniu przestępstwa na policję sama została aresztowana pod zarzutem pozamałżeńskich stosunków seksualnych. Adwokat poszkodowanej poinformował, iż w hotelu w Dausze została odurzona prawdopodobnie poprzez dosypanie jej przez osoby trzecie nieznanej substancji do napoju. Przytomność odzyskała w obcym mieszkaniu. Podejrzany został zatrzymany przez policję, lecz nie zgada się z wersją pokrzywdzonej. Holenderskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że kobiecie nie postawiono jeszcze żadnych zarzutów.

Możliwość komentowania Gwałt na Holenderce w Katarze została wyłączona

Ustawa antyterrorystyczna

10 czerwca 2016 roku Sejm uchwalił ustawę o działaniach antyterrorystycznych. Według niej użytkownicy telefonów na kartę do 1 lutego 2017 roku będą zmuszeni zarejestrować swoją kartę prepaid. Sąd będzie miał możliwość blokowania treści udostępnianych na terytoriom RP na 30 dni z możliwością przedłużenia. W przypadkach podejrzenia dron o zagrożenie bezpieczeństwa bądź użycia w celach terrorystycznych służby bezpieczeństwa będą miały prawo zlikwidować zagrożenie.

K.S

Możliwość komentowania Ustawa antyterrorystyczna została wyłączona

Strzelanina w Orlando

12 czerwca 2016 w klubie Pulse w Orlando na Florydzie doszło do strzelaniny. Około godziny 8.00 czasu polskiego do klubu wtargnął uzbrojony napastnik, który ranił 53 osoby a 50 osób zabił. Według stacji CNN napastnik to 29-letni Omar S. Mateen, który był Afgańczykiem z przeszkoleniem militarnym. Uzbrojony był w strzelbę, „podejrzane urządzenie” oraz karabin automatyczny. Przed śmiercią deklarował swoją przynależność do Państwa Islamskiego. FBI wydarzenie to określiło jako akt krajowego terroryzmu.

Możliwość komentowania Strzelanina w Orlando została wyłączona