Sprawa odszkodowań za szkody poniesione w służbie NZ

Stan faktyczny
W 1948 roku ONZ wysłała do Palestyny swojego funkcjonariusza, który był obywatelem Szwecji. Został tam wysłany ze względu na konflikt izraelsko- palestyński. Pełniąc swoją misję, został zabity przez izraelskie ugrupowanie. Z tego powodu, ONZ przyjęło rezolucję upoważniającą Sekretarza Generalnego do wystąpienie do MTS. Do MTS zostały wystosowane następujące pytania:
Czy w przypadku szkody funkcjonariusza NZ, organizacja ta może wystąpić z roszczeniami międzynarodowymi przeciwko rządowi odpowiedzialnemu za wyrządzone szkody?
W wypadku twierdzącej odpowiedzi, jak pogodzić roszczenia podniesione przez NZ z prawami państwa, którego osoba poszkodowana jest obywatelem?
Rozważania prawne
MTS zastanawia się, kto może wnieść roszczenie. Do tej pory były sprawy państwo przeciwko państwu. MTS stwierdza, że roszczenie może wnieść każdy podmiot prawa międzynarodowego, wnoszenie roszczeń jest integralną częścią osobowości międzynarodowo prawnej. MTS zauważył, że podmioty prawa nie są identyczne i aktywność podejmowana zbiorowo, przez państwa, doprowadziła do powstania jednostek prawnomiędzynarodowych, które nie są państwami. Na potwierdzenie tej tezy stwierdza: Karta NZ wyposaża tę organizację w organy, które mają konkretne działania oraz państwa członkowskie NZ są zobowiązane do udzielania pomocy w ramach organizacji. Bardzo ważną kwestią jest możliwość zawierania umów międzynarodowych przez Organizację to potwierdza, że ONZ posiada osobowość międzynarodowo prawną. ONZ nie jest państwem ani superpaństwem. ONZ posiada zdolność ochrony swoich praw, praw swoich funkcjonariuszy. Roszczenie w tym wypadku nie jest oparte na obywatelstwie ofiary, lecz na statusie funkcjonariusza NZ.
Marcin Wystempski Michał Piaskowski

Możliwość komentowania Sprawa odszkodowań za szkody poniesione w służbie NZ została wyłączona