Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych

Traktat uchwalony w wyniku konferencji ONZ w Nowym Jorku, na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego z 16 grudnia 1966 roku.

Wszedł w życie 23 marca 1976 roku. Obok Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych , Społecznych i Kulturalnych zakłada podstawowe prawa i wolności człowieka oraz zobowiązania Państwa wobec obywateli. Posiada wiążący charakter prawny, w przeciwieństwie do  Powszechnej  Deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku. 

Dokument został otwarty do ratyfikacji przez państwa, które zobowiązywały się przestrzegać jego postanowień na własnym terytorium. Składa się z pięciu części. Czwarta część Paktu powoływała do życia Komitet Praw Człowieka , który stoi na straży przestrzegania postanowień Paktu. Szczegóły działalności Komitetu określał wydany tego samego roku Pierwszy Protokół Fakultatywny do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych . W piątej zawarto formalno-prawne postanowienia końcowe. W 1989 roku, w Nowym Jorku sporządzony został Drugi Protokół Fakultatywny do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych , postulujący zniesienie kary śmierci.

Do 2015 Pakt ratyfikowało 168 państw, w tym Polska, która ratyfikowała go w roku 1977.

 

Grupa 6.

Możliwość komentowania Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Comments are closed.