Litwa i Rumunia pozwoliły CIA torturować więźniów w tajnych więzieniach – ETPC

Litwa i Rumunia naruszyły prawa dwóch podejrzanych o terroryzm członków Al-Kaidy, pomagając CIA ich nadużywać. Jest to określone w orzeczeniach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w dwóch podobnych sprawach – Al-Nashiri przeciwko Rumunii i Abu Zubayda przeciwko Litwie.

„Sąd uznał kilka naruszeń Konwencji, a w szczególności naruszenie zakazu tortur, w związku z udziałem oskarżonych w programie CIA tajnych zatrzymań”, – powiedział w oświadczeniu sąd. ETPC twierdzi, że w Rumunii od września 2003 r. Do listopada 2005 r. Tajna placówka CIA została umieszczona w celu przetrzymywania podejrzanych w areszcie. Na Litwie taki obiekt działał od lutego 2005 r. Do marca 2006 r.

„Skarżący znajdowali się na tych stronach, a władze krajowe wiedziały, że CIA gwałtownie naruszy ich z naruszeniem Konwencji, co umożliwiło przeniesienie skarżących do innych miejsc pozbawienia wolności CIA, narażając ich na dalsze znęcanie się”.Trybunał zauważa, że ​​dowody nie mógłi dostać dwa wnioskodawców, ponieważ są one wciąż w posiadaniu władz amerykańskich. „Musieliśmy ustalić fakty z różnych innych źródeł konkretnie, kluczowe informacje uzyskano z raportu komisji Senatu USA w sprawie tortur CIA, który został opublikowany w grudniu 2014 roku sąd przesłuchał równieżrules of human zeznania biegłych”, – powiedział w decyzji.

ETPC zaleca, aby Litwa i Rumunia przeprowadziły pełne dochodzenie i ukarały osoby odpowiedzialne za naruszenia urzędników.Również Litwa ma wypłacić skarżącemu odszkodowanie w wysokości 100 tysięcy euro i 30 tysięcy euro do zwrotu. Rumunia zapłaci również skarżącemu 100 tysięcy euro odszkodowania, nie zażądał zwrotu kosztów.Według amerykańskiego wywiadu Abu Zubayda, palestyńczyk urodzony w Arabii Saudyjskiej w 1990 roku był głównym rekrutem „Al-Kaidy”, a później stał się kluczowym pośrednikiem, że związane organizację Osamy bin Ladena z innymi organizacjami.

Abd al-Nashiri z Arabii Saudyjskiej kierował operacjami Al-Kaidy w rejonie Zatoki Perskiej. Obaj zostali zatrzymani przez Amerykanów w 2001 roku i obecnie przebywają w Zatoce Guantanamo.

V.R.

Możliwość komentowania Litwa i Rumunia pozwoliły CIA torturować więźniów w tajnych więzieniach – ETPC została wyłączona

Filed under Prawa człowieka, Prawo międzynarodowe, Unia Europejska