Dzień Praw Człowieka na Krymie

W dniu 10.12.2016 na Krymie odbył się Dzień Praw Człowieka. Aktywiści krymsko-tatarskiego ruchu opracowują listę praw, gwarantowanych przez Ogólną Deklarację Praw Człowieka, uchwaloną przez ONZ, które dziś narusza Rosja na okupowanym Krymie.

Na Krymie regularnie porusza się takie tematy jak: prawo do bezpieczeństwa, wolności, nietykalności. Spowodowane jest to bezpodstawnymi aresztowaniami i zatrzymaniami. Wymiar sprawiedliwości jest nieobecny i nie niezależny. Cały czas prowadzi się liczne dochodzenia za sfabrykowanymi politycznymi sprawami. Podobna sytuacja tyczy się organów ścigania jak i przedstawicieli władzy. Media w idei unikania niewygodnych tematów, redukują przekaz informacji z Krymu do niezbędnego minimum.

Społeczni aktywiści, dziennikarze i użytkownicy portali społecznościowych są prześladowani za wolność myśli, obowiązuje ich cenzura, za której nie przestrzeganie czekają poważne konsekwencje.
Lista naruszeń praw człowieka na Krymie potwierdzona jest licznymi informacjami dotyczącymi działań Rosji, zapisanymi w oficjalnych sprawozdaniach. Tworzone są one przez miejscowych aktywistów, obrońców praw człowieka jak i międzynarodowych obserwatorów.

W przeddzień Międzynarodowego dnia praw człowieka, Generalny prokurator Jurij Łucenko spotkał się z pełnomocnikiem prezydenta Ukrainy do spraw krymsko-tatarskiego narodu Mustangiem Dzemilejewym, prokuratorem Autonomicznej Republiki Krymu Gundzunem Mamedowym i prawnikiem Ukraińskiego Chielsinskiego związku z praw człowieka Dariej Swydrową.

Mamedów zaproponował, utworzenie rejestru danych obywateli, w którym zawarte będą wszystkie przypadki naruszeń w dziedzinie praw człowieka czy to w związku z politycznymi przekonaniami, pochodzeniem etnicznym czy wyznaniem. Na dzień dzisiejszy, prokuratura prowadzi dochodzenie aż 88 sprawach.

B.N V.V M.K

Możliwość komentowania Dzień Praw Człowieka na Krymie została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Comments are closed.