Daily Archives: 27 listopada 2016

Ministrowie Waszczykowski i Steinmeier otworzyli konferencję OBWE w Warszawie

Witold Waszczykowski i Niemiec Frank Walter Steinmeier – szefowie MSZ otworzyli w Warszawie konferencję OBWE na temat praw człowieka. Szef polskiej dyplomacji apelował o podjęcie wysiłku na rzecz przestrzegania zasad Organizacji.

19 września 2016 roku  w Warszawie rozpoczęła się konferencja przeglądowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na temat praw człowieka. Spotkanie to jest organizowane przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) z siedzibą w Warszawie. Biuro to zajmuje się m.in. monitorowaniem procesów wyborczych w ramach OBWE.

W spotkaniu w Warszawie wzięło udział ponad 1300 przedstawicieli rządowych oraz działaczy na rzecz praw człowieka z 57 państw członkowskich Organizacji.

Minister Waszczykowski w wystąpieniu otwierającym konferencję przypomniał, że w tym roku przypada 25. rocznica ustanowienia w Warszawie Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka.

Minister podkreślił, że OBWE jako organizacja jest „odpowiednio wyposażona” w wymiarze politycznym i militarnym, by podejmować wysiłki na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa. Szef MSZ zaakcentował fakt, że wspólnymi staraniami można zrealizować istniejące zobowiązania.

Minister Steinmeier podkreślał, że przestrzeganie praw człowieka nie stoi w sprzeczności z zapewnianiem bezpieczeństwa i stabilizacji, lecz wręcz przeciwnie: prawa człowieka stanowią ich podstawę. „Ustanawiając Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, byliśmy przekonani, że bezpieczeństwo  jest ściśle połączone z prawami człowieka, tymczasem bezprecedensowe wyzwania ostatnich miesięcy pokazują, że to połączenie jest zagrożone – mówił minister spraw zagranicznych Niemiec.

„Trwały pokój nie może istnieć bez poszanowania praw człowieka” – podkreślał minister Steinmeier.

Po wystąpieniu minister Waszczykowski powiedział dziennikarzom, że konferencja, w której biorą udział delegaci z kilkudziesięciu krajów Europy i Azji Środkowej, służy dzieleniu się spostrzeżeniami na temat ochrony praw człowieka. To spotkanie ekspertów, politycy biorą udział w ceremonii otwarcia, potem przeradza się ono w spotkanie ekspertów – dodał.

J.R. S.K. V.R.

Możliwość komentowania Ministrowie Waszczykowski i Steinmeier otworzyli konferencję OBWE w Warszawie została wyłączona

Ochrona i przyszłość dzieci imigrantów-wyzwanie dla Europy.

RADA EUROPY Paryż 28 czerwca 2016r.

Jeden na trzech imigrantów i azylantów przemieszczających się pomiędzy Grecją a Turcją jest dzieckiem. Szacuję się, że w ubiegłym roku około 300 000 dzieci przekroczyło Morze Śródziemne, uciekając od zagrożenia wojny i szukając schronienia. Prawie wszyscy stracili rodzinę, dom, prawo do edukacji oraz opieki medycznej. Co Europa może zrobić w celu ochrony praw dzieci imigrantów a także jak zapewnić im przyszłość- jest kluczowym tematem konferencji zorganizowanej przez francuskiego Rzecznika Praw Człowieka, we współpracy z Europejską Siecią Rzeczników Praw Dziecka i Rady Europy odbywających się w Paryżu w dniu 28 czerwca 2016 r.
Uczestnicy konferencji omawiali sposoby zapewnienia dzieciom praw do edukacji, rekreacji i opieki zdrowotnej, oraz ochrony dzieci przed istniejącym ryzykiem handlu ludźmi, przemocą, wykorzystywaniem seksualnym, eksploatacją i aresztem.
Sekretarz Generalny Rady Europy w marcu tego roku zaproponował zestaw działań priorytetowych dla państw członkowskich, podkreślając, że dzieci nie powinny być umieszczane w imigracyjnych aresztach, z wyjątkiem szczególnych sytuacji. Zaproponowano również przyśpieszenie procedury powoływania opiekunów prawnych dla dzieci bez opieki, zapewniając im odpowiednie i bezpieczne zakwaterowanie, a także przyśpieszenie wydawania wiz humanitarnych oraz zagwarantowanie łączenia rodzin.
Rada Europy w maju 2016 wydała zalecenia dla wszystkich państw członkowskich, w sprawie ochrony praw migrantów przebywających nielegalnie w tych państwach. Szczególnie zachęcała ich, aby upewniły się, że organy socjalne nie są prawnie zobligowane do udostępniania danych osobistych nielegalnie przebywających migrantów władzom imigracyjnym, oraz zagwarantowały dostęp do edukacji dla wszystkich dzieci. W połowie czerwca 2016 roku Rada Europy zainicjowała pilne monitorowanie 41 państw członkowskich Konwencji Lanzarote, aby uchronić dzieci dotkniętych przez kryzys uchodźców od wyzysku seksualnego i nadużyć. Rada Europy wspiera konferencję w Paryżu w ramach realizacji swojej strategii na rzecz praw dziecka.

K.N.  N.O.

Możliwość komentowania Ochrona i przyszłość dzieci imigrantów-wyzwanie dla Europy. została wyłączona