Daily Archives: 6 lutego 2015

Międzynarodowy Dzień Zero Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych

Flag_of_the_United_Nations.svgW dniu 20 grudnia 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję A/RES/67/146 w której wezwało państwa Narodów Zjednoczonych do ustanowienia dnia 6 lutego Międzynarodowym dniem Zero Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych. W rezolucji podkreślono również konieczność prowadzenia kampanii uświadamiających zagrożenia płynące z tego typu działań oraz do podjęcia i promowania inicjatyw przeciwdziałania okaleczaniu narządów płciowych kobiet.

Więcej informacji na stronie www.un.org/en/events/femalegenitalmutilationday

Możliwość komentowania Międzynarodowy Dzień Zero Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Sprawa odszkodowań za szkody poniesione w służbie NZ

Stan faktyczny
W 1948 roku ONZ wysłała do Palestyny swojego funkcjonariusza, który był obywatelem Szwecji. Został tam wysłany ze względu na konflikt izraelsko- palestyński. Pełniąc swoją misję, został zabity przez izraelskie ugrupowanie. Z tego powodu, ONZ przyjęło rezolucję upoważniającą Sekretarza Generalnego do wystąpienie do MTS. Do MTS zostały wystosowane następujące pytania:
Czy w przypadku szkody funkcjonariusza NZ, organizacja ta może wystąpić z roszczeniami międzynarodowymi przeciwko rządowi odpowiedzialnemu za wyrządzone szkody?
W wypadku twierdzącej odpowiedzi, jak pogodzić roszczenia podniesione przez NZ z prawami państwa, którego osoba poszkodowana jest obywatelem?
Rozważania prawne
MTS zastanawia się, kto może wnieść roszczenie. Do tej pory były sprawy państwo przeciwko państwu. MTS stwierdza, że roszczenie może wnieść każdy podmiot prawa międzynarodowego, wnoszenie roszczeń jest integralną częścią osobowości międzynarodowo prawnej. MTS zauważył, że podmioty prawa nie są identyczne i aktywność podejmowana zbiorowo, przez państwa, doprowadziła do powstania jednostek prawnomiędzynarodowych, które nie są państwami. Na potwierdzenie tej tezy stwierdza: Karta NZ wyposaża tę organizację w organy, które mają konkretne działania oraz państwa członkowskie NZ są zobowiązane do udzielania pomocy w ramach organizacji. Bardzo ważną kwestią jest możliwość zawierania umów międzynarodowych przez Organizację to potwierdza, że ONZ posiada osobowość międzynarodowo prawną. ONZ nie jest państwem ani superpaństwem. ONZ posiada zdolność ochrony swoich praw, praw swoich funkcjonariuszy. Roszczenie w tym wypadku nie jest oparte na obywatelstwie ofiary, lecz na statusie funkcjonariusza NZ.
Marcin Wystempski Michał Piaskowski

Możliwość komentowania Sprawa odszkodowań za szkody poniesione w służbie NZ została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Półwysep Krymski

Przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej trzeba kwalifikować jako aneksję. Aneksja oznacza nielegalne nabycie terytorium innego państwa w drodze użycia i/ lub groźby użycia siły zbrojnej. W świetle prawa międzynarodowego Krym jest terytorium okupowanym.

Federacja Rosyjska dokonując nielegalnego nabycia terytorium dopuściła się naruszenia wielu traktatów oraz podstawowych zasad prawa międzynarodowego, m.in.: zasady integralności terytorialnej państw albo zakazu ingerencji w sprawy wewnętrzne innego państwa. Federacja Rosyjska naruszyła również podlegające międzynarodowej ochronie prawa Ukrainy oraz zobowiązania prawne wobec całej społeczności międzynarodowej. Istotne znaczenie miało przeprowadzone referendum na Krymie.Odbyło się ono pod naciskiem Rosji w dniu 16 marca 2014 roku, w którym większość głosujących opowiedziała się za secesją i przyłączeniem do Federacji Rosyjskiej. Referendum nie było uznane przez władze Ukrainy.

W wyniku takiego przebiegu wydarzeń doszło do przyłączenia Półwyspu Krymskiego przez Federacje Rosyjską.
N.P.

Możliwość komentowania Półwysep Krymski została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Doktryna prawa wobec zasady uti possidetis

Zasada Uti Possidetis wywodzi się z rzymskiego ius ciuile. Jest to zasada prawa, wedle której strony konfliktu godzą się na jego zakończenie z zachowaniem aktualnego w danym momencie stanu posiadania. Miała ona swoje zastosowanie przede wszystkim w sprawach dotyczących obszarów kolonialnych. Stosowano ją również podczas konwersji granic byłych państw kolonialnych, planowano również zastosować ją w przypadku rozpadu Jugosławii. Obowiązywała przede wszystkim w planowaniu podziału państw Afryki oraz Ameryki Łacińskiej.

Wiele osobistości zajmujących się prawem międzynarodowym debatowało, czy należy ją również przeszczepić na grunt europejski. M. Shaw podkreślił, że zasada ta może zapobiec możliwym walkom bratobójczym i miałaby szansę przyjąć się w razie konfliktów na terenie kontynentu europejskiego. P. Radan uważa natomiast, że nie może mieć ona zastosowania poza obszarami kolonialnymi i nie powinna być stosowana przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jako zasada prawa międzynarodowego. Podobnie uważają m.in Corić oraz Ratner. Do dziś zasada ta budzi wiele kontrowersji a jej wcielenie do zasad prawa międzynarodowego budzi sprzeciw wielu doktorów tejże nauki.

~B.Z

Możliwość komentowania Doktryna prawa wobec zasady uti possidetis została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Sprawa koncesji palestyńskich Mavronatisa

Spór między Grecją a Wielką Brytanią z roku 1925.

Stan faktyczny:

Mavronatis – Grek, nabył prawo do zaprojektowania oraz wykonania schematu komunikacji tramwajowej na terenie Palestyny oraz do budowy i instalacji maszyn wytwarzających energię elektryczną i filtrujących wodę do wody pitnej na trenie Jerozolimy. W wyniku wojny realizacja projektów odwlekła się, zaś po jej zakończeniu Mavonatis chciał ją wznowić zgodnie z art. 311 Traktatu z Sennes, niestety – odmówiono mu. Warto nadmienić, iż po wojnie jurysdykcję nad tym obszarem zaczęła sprawować Wielka Brytania. Zwrócił się on z prośbą do rządu greckiego o pomoc w negocjacjach z Wielką Brytanią, od tej chwili spór stał się sporem międzypaństwowy. Próby dogadania się państw co do sprawy Greka okazały się bezskuteczne, w wyniku czego sprawa trafiła przed Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

Wyrok Trybunału:

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że oba państwa powinny podjąć możliwe negocjacje w sprawie osiągnięcia kompromisu. Podkreślił również, że powinna być tutaj zastosowana wykładnia ograniczająca i każde z państw musi dołożyć wszelkich starań by spór został rozstrzygnięty i zakończony.

~ B.Z
~ P.L

Możliwość komentowania Sprawa koncesji palestyńskich Mavronatisa została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe