Daily Archives: 2 listopada 2014

Zwalczanie przestępczości zorganizowanej czyli Umowa między Rządem RP, a Rządem Federacji Republiki Brazylii

umowaW dniu 9 października 2006r., Polska i Brazylia zdecydowały się podpisać umowę mającą na celu rozwijanie współpracy w zakresie zwalczania przestępczości międzynarodowej zorganizowanej i innych rodzajów przestępczości. Należą do nich m.in.: przemyt imigrantów, narządów ludzkich, materiałów jądrowych lub promieniotwórczych; handel ludźmi [w szczególności kobietami i dziećmi]; seksualne wykorzystywanie małoletnich; pranie pieniędzy i innych aktywów; nielegalne pozbawiania wolności człowieka.

Oba państwa wyznaczyły do kontaktów między sobą odpowiednie organy i ich przedstawicieli. Ich zadaniem jest wymiana między sobą informacji dot. np. identyfikacji osób podejrzanych o popełnienie przestępstw; organizacji przestępczych wszelkiego rodzaju, ich przywódców i członków, struktur działania i związków z innymi ugrupowaniami zajmującymi się działalnością nielegalną; działalności grup terrorystycznych, ich struktur organizacyjnych, członków, środków finansowania i metod działania, itd.

W ramach umowy państwa umożliwiają sobie wzajemnie prowadzenie szkoleń przeznaczonych dla funkcjonariuszy, którzy są odpowiedzialni za zapobieganie i zwalczanie przestępstw; wymianę wyników prac badawczych z dziedziny kryminalistyki i kryminologii; wymianę doświadczeń i informacji, zwłaszcza dot. metod zwalczania przestępczości zorganizowanej; oraz udostępnianie sprzętu służącego do zwalczania przestępczości.

Każda z otrzymanych przez drugie państwo informacji jest objęta klauzulą tajności i nie może być zdradzana osobom trzecim bez zgody drugiej ze Stron.

Niniejsza umowa została zawarta na czas nieokreślony i może być wypowiedziana przez każdą ze stron. Umowa traci ważność po upływie 90 dni od daty otrzymania wypowiedzenia.

A.S. & K.P.

Możliwość komentowania Zwalczanie przestępczości zorganizowanej czyli Umowa między Rządem RP, a Rządem Federacji Republiki Brazylii została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Porozumienie między Ministrem Edukacji Narodowej RP a Ministerstwem Edukacji i Nauki FR o współpracy w dziedzinie edukacji.

umowaPodpisania 28 października 2005 r. Rada Ministrów RP udzieliła w dniu 5 marca 2004 r. zgody na związanie Rzeczypospolitej Polskiej porozumieniem między Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu RP a Ministerstwem Edukacji Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie edukacji. Porozumienie zostało podpisane w Moskwie. Zgodnie z art. 13 porozumienia, weszło ono w życie z dniem podpisania. Porozumienie zawarte na okres 3 lat. Ulega automatycznemu przedłużeniu na następne 3 lata, o ile żadna ze Stron, w okresie nie krótszym niż 6 miesięcy przed upływem okresu ważności, nie powiadomi pisemnie drugiej Strony o zamiarze jego wypowiedzenia.

J23

źródło: http://www.traktaty.msz.gov.pl/fd.aspx?f=P0000010209.pdf

 

Możliwość komentowania Porozumienie między Ministrem Edukacji Narodowej RP a Ministerstwem Edukacji i Nauki FR o współpracy w dziedzinie edukacji. została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Deklaracja o dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Białoruś z 10 października 1991 r.

umowa10 października 1991 roku, oba państwa zadeklarowały, iż ich wzajemne stosunki będą opierały się m.in. na zasadach równoprawności, szacunku dla suwerenności, nieingerencji w sprawy wewnętrzne, dobrego sąsiedztwa i wzajemnie korzystnej współpracy. Ponadto nie mają w stosunku do siebie żadnych roszczeń terytorialnych oraz nie będą wysuwać takich roszczeń w przyszłości, obecna granica między państwami nie może być nigdy zmieniona. Uznają etniczną, kulturową i językową tożsamość mniejszości narodowych oraz prawo osób należących do nich, do swobodnego wyrażania tej tożsamości bez dyskryminacji, w warunkach pełnej równości wobec prawa. Rzeczpospolita i Republika Białoruś będą rozwijać współpracę kulturalną, a także popierać kontakty obywateli oby dwu państw. W celu zbliżenia tychże narodów, przystąpią do opracowania porozumienia, w dziedzinie wymiany młodzieży. Ponadto będą aktywizować współpracę ekonomiczną oraz dotyczącą ochrony środowiska. Oba państwa zobowiązały się do współpracy na arenie międzynarodowej, a także do wzajemnych konsultacji w zagadnieniach międzynarodowych, będących przedmiotem zainteresowania obu stron.

MW & AK

Możliwość komentowania Deklaracja o dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Białoruś z 10 października 1991 r. została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Brak naruszenia artykułu 8 Konwencji w sprawie P. F. p. Polsce

Human_Rights_Court_Strasbourg

By Trygve W Nodeland (Own work)

W 2007r. rozpoczęła się sprawa P. F. p. Polsce dotycząca ustalenia kontaktów z dziećmi. W 2008r. sąd tymczasowo ustalił plan wizyt, do którego nie stosowała się matka dzieci i w tym samym czasie złożyła zawiadomienie w sprawie rzekomego wykorzystywania seksualnie dzieci przez skarżącego. Postępowanie karne zostało umorzone z powodu braku dowodów. Sąd jeszcze kilkakrotnie zmieniał plan widzeń P. F. z dziećmi. Właściwe władze krajowe podejmowały przewidziane prawem środki egzekucyjne, m. in. nakładając na matkę dzieci, zgodnie z wnioskiem P.F., kary pieniężne, gdyż matka dzieci nie respektowała orzeczeń sądowych regulujących kwestię kontaktów P. F. z dziećmi. Konflikt pomiędzy rodzicami dzieci w szczególny sposób utrudniał władzom krajowym podejmowanie skutecznych działań w celu zapewnienia P. F. kontaktów z dziećmi.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w wyroku z dnia 16 września 2014 r. stwierdził, iż Polska nie naruszyła art. 8 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności w sprawie ze skargi P. F., który zarzucał, iż władze krajowe nie respektowały jego prawa do poszanowaniu życia rodzinnego i prywatnego dopuszczając się rzekomo nieprawidłowości, gdyż nie zapewniły mu skutecznie kontaktów z jego dziećmi pomimo rozstrzygającego w tej sprawie orzeczenia sądu krajowego.

A.N

Możliwość komentowania Brak naruszenia artykułu 8 Konwencji w sprawie P. F. p. Polsce została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe