Daily Archives: 28 października 2014

Krasicki przeciwko Polsce

Human_Rights_Court_Strasbourg

By Trygve W Nodeland (Own work)

Dnia 15.04.2014 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, iż nie doszło do naruszenia art. 8 Konwencji w sprawie Krasicki przeciwko Polsce (nr 17254/11). Sprawa dotyczy skargi Pana Artura Krasickiego na władze polskie, którym zarzucił on nieskuteczną egzekucję swojego uprawnienia do kontaktów z dziećmi – dwojgiem synów, urodzonych w styczniu 1999 roku i grudniu 2000 roku. Skarżący nigdy nie mieszkał wspólnie z dziećmi i ich matką, ale aż do 2005 roku, nie miał problemów w kontaktach z dziećmi.

Skarżący zwrócił się do sądu o prawne uregulowanie terminów i częstotliwości spotkań z synami. Sąd wydał takie postanowienie, lecz było ono regularnie lekceważone przez matkę dzieci. W egzekucję sądowego uregulowania kontaktów skarżącego z dziećmi zostało zaangażowanych szereg instytucji państwowych: sąd kilkukrotnie ukarał matkę grzywnami, dzieciom wyznaczono kuratora, wizytom skarżącego w domu dzieci towarzyszyli kurator i policja, w sprawę zaangażowane zostały także szkoły dzieci. Bezskutecznie – matka nie wpuszczała nikogo do domu i nie pozwalała na kontakty z ojcem.

Trybunał potwierdził, iż obowiązki władz krajowych w zakresie podejmowania działań zmierzających do ułatwienia prawa do kontaktów z dzieckiem nie mają charakteru absolutnego. W takim wypadku, zawsze należy rozważyć, czy władze krajowe podjęły w tym celu wszystkie niezbędne kroki, których można rozsądnie od nich wymagać w okolicznościach danej sprawy. Innym istotnym czynnikiem, który należy rozważyć w postępowaniach dotyczących dzieci jest upływ czasu, gdyż zawsze należy liczyć się z ryzykiem, iż proceduralne opóźnienia mogą wpływać na przedmiot postępowania sądowego i że procedura podejmowania decyzji powinna zawierać gwarancje praw rodzicielskich. Postępowanie egzekucyjne nie było dotknięte zwłoką.

Zdaniem Trybunału te środki podjęte przez polskie władze były racjonalne i odpowiednie, a to, czy można było zrobić coś więcej, inaczej lub lepiej – należy tak naprawdę do marginesu uznania przysługującego państwu, a nie do decyzji Trybunału. Być może władze mogły podjąć „ostrzejsze” działania w tej sprawie – lecz Trybunał wskazał, iż „rozumie ich niechęć” ku temu. Jakkolwiek utrata kontaktów skarżącego z dziećmi stała się faktem, to nie można odpowiedzialności za ten fakt przypisać braku staranności po stronie władz polskich. Naruszenia art. 8 Konwencji nie było.

K.S

Możliwość komentowania Krasicki przeciwko Polsce została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Obozy koncentracyjne w Korei Północnej

Pod koniec roku 2013, Amnesty International udostępniła fotografie satelitarne koreańskich obozów koncentracyjnych. Mimo wielu sprzeciwów i apelów, władze kraju azjatyckiego rozbudowywują obozy.

Największy z nich znajduje się nieopodal Kwan Li So i nazywa się – Haengyong. Obóz ten ma powierzchnię ok. 80 kilometrów kwadratowych. Jest otoczony drutem kolczastym, niewidocznymi kolcami wbitymi w ziemię, a dodatkowo, więźniów pilnuje około tysiąca strażników.

Więzienia i obozy są podzielone na strefy:
a) kolonie pracy,
b) administracja,
c) areszt śledczy,
d) dzielnice dla rodzin więźniów,
e) miejsca egzekucji.

Do obozu trafiają obywatele niepoprawni politycznie względem kraju. Za taką osobę można być osądzonym z każdego powodu.

W Korei wszyscy osadzeni przetrzymywani są do śmierci. Bardzo rzadko zdarza się by ktoś został uwolniony z obozu. Na porządku dziennym są wykonywane tortury na więźniach. Bardzo popularnymi są: rozrywanie uszu, wybijanie oczu, urywanie nóg czy rąk. Warto zaznaczyć iż, nawet osoby w pełni niepełnosprawne były poddawane ciężkiej pracy. Chorzy i niedożywieni są izolowani i zostawiani bez opieki, aż do śmierci.

Źródło: Polskie Radio

Kacperiusz.

Możliwość komentowania Obozy koncentracyjne w Korei Północnej została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Nastoletnia Malala laureatką Pokojowej Nagrody Nobla 2014

W krajach islamskich zabroniono chodzenia do szkoły oraz wprowadzono nakaz okrywania głowy i ciała miejscach publicznych. Malala walczyła dzielnie, prowadząc bloga. Opisywała w nim życie codzienne pod rządami talibów w swoim regionie. Udzielała licznych wywiadów w których wypowiadała się „Mogą nam zabronić chodzenia do szkoły, ale nie zabronią nam nauki”. Zgodnie z artykułem 5 ” Prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego” KAŻDY człowiek, nie tylko w krajach Europejskich ma prawo do wolności. Malala walcząc z talibami przypłaciła zdrowiem, a premier jej ojczystego kraju nazwał ją „dumą Pakistanu”.

AD

źródło: se.pl

bip.ms.gov.p

Możliwość komentowania Nastoletnia Malala laureatką Pokojowej Nagrody Nobla 2014 została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy (Wspólnoty Europejskiej)

Traktatem, który został podpisany, ale nie wszedł w życie jest Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy (Wspólnoty Europejskiej). Został on podpisany przez państwa członkowskie UE w Rzymie 29. października 2004 roku. Z powodu braku ratyfikacji  przez strony umowa nie weszła w życie. Traktat składał się z czterech części:

  • część I– to podstawowe postanowienia dotyczące Unii i jej kompetencji;
  • część II – Karta Praw Podstawowych Unii;
  • część III – Polityka i funkcjonowanie Unii;
  • część IV – Postanowienia ogólne i końcowe.

Dołączono też kilka protokołów  oraz deklaracji.

Uchylony miał zostać traktat rzymski i z Maastricht oraz  traktaty i akty je zmieniające oraz uzupełniające. Jednocześnie UE miałaby uzyskać osobowość prawną. W konstytucji dokonano podziału kompetencji Unii, państw członkowskich i kompetencje dzielone.

MZ

Możliwość komentowania Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy (Wspólnoty Europejskiej) została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe, Prawo Unii Europejskiej

USA zakazują wjazdu członkom władz Wenezueli za łamanie praw człowieka.

USA nałożyło zakazy wizowe ze względu na naruszanie i łamanie praw człowieka w Wenezueli przez wielu wysokopostawionych przedstawicieli wenezuelskich władz. Po kilku miesiacach nadmiernego uzywania sił wobec manifestantòw, stany postanowiły zakazać wjazdu tym wenezuelskim urzednikom ktorzy przyczynili się do łamania praw człowieka jak tłumaczyła Marrie Harf. Nie chciała jednak ujawnić kto dokładnie będzie zatrzymany na granicy.  USA twierdzi , że ci którzy  popełniają tego rodzaju nadużycia nie będą mile widziani w stanach.

K.S

Możliwość komentowania USA zakazują wjazdu członkom władz Wenezueli za łamanie praw człowieka. została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Konwencja w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.

Konwencja w sprawie zakazu stosowania tortur została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 10 grudnia 1984 roku. W Polsce ratyfikowana została 26 lipca 1989 po zaznajomieniu się z treścią Konwencji Rada Państwa, której przewodniczył Wojciech Jaruzelski.Do maja 2010 roku Konwencję ratyfikowały 154 państwa. Definiuje ona, czym według prawa międzynarodowego jest tortura. Konwencja powołała do życia także organ kontrolny- Komitet Przeciwko Torturom.

Konwencja za „tortury” uważa każde działanie, które jakiejkolwiek osobie umyślnie zadaje ostry ból, a także cierpienie fizyczne jak i psychiczne w celu uzyskania od danej osoby lub osoby trzeciej informacji; ukaranie za czyn popełniony lub taki, o który dana osoba jest oskarżona, jak i w celu zastraszenia, oraz z jakichkolwiek innych powodów, wynikających z wszelkiej formy dyskryminacji, gdy tortury wykonywane są przez funkcjonariuszy państwowych lub inne osoby występujące w charakterze urzędowym, bądź z ich polecenia lub za och zgodą. Według Konwencji określenie „tortury” nie obejmuje bólu i cierpienia wynikających ze zgodnych z prawem działań i sankcji, wywołanych przez nie przypadkowo lub całkowicie z tymi sankcjami związanych.

A.W.

 

Możliwość komentowania Konwencja w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania. została wyłączona

Filed under Prawa człowieka, Prawo międzynarodowe