Sprawa Magnitskiego wywołała tarcia na linii Moskwa – Waszyngton. W grudniu 2012 roku Kongres USA przyjął „ustawę Magnitskiego”, zabraniającą przyznawania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym współodpowiedzialnym za śmierć Magnitskiego i inne naruszenia praw człowieka. Rosja odpowiedziała zakazem adoptowania rosyjskich dzieci przez obywateli USA.
Jak poinformował Departament Stanu USA, na liście Magnitsky’ego jest obecnie 39 osób. Wszyscy mają zakaz wjazdu do USA, a dodatkowo ministerstwo finansów objęło ich karą zamrożenia aktywów oraz prowadzenia wszelkich transakcji finansowych z firmami czy obywatelami USA. Chodzi o listę wynikającą z tzw. z przyjętej w grudniu 2012 roku przez Kongres USA ustawy Magnitskiego, nazwanej tak na cześć zmarłego w 2009 r. w więzieniu opozycyjnego rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego. Jego pracodawcy oraz i obrońcy praw człowieka w Rosji utrzymują, że w dniu śmierci został ciężko pobity przez strażników więziennych.
Jeden z nich, Jewgienij Antonow, „Był odpowiedzialny za okrutne łamanie praw człowieka, a dokładnie za tortury wobec czeczeńskiego obrońcy praw człowieka”.
M.P.