UE adresuje problem korupcji w Mołdawii

1280px-Flag_of_Moldova.svg

UE do Mołdawii: albo problem korupcji zostaję rozwiązany – albo fundusze w wysokości 100 mln euro zostaną zablokowane.

Mołdawski rząd wciąż nie spełnia unijnych warunków dotyczących systemu głosowania i walki z korupcją, mówią władze UE. Mołdawia została ostrzeżona, że 100 mln euro unijnych środków zostanie zablokowanych, dopóki rząd nie dokona nowelizacji ustawy o systemie głosowania i nie rozwinie szalejącej korupcji.

„Jesteśmy gotowi udostępnić pieniądze”, powiedział Siegfried Mureşan wiceprzewodniczący komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego Guardianowi. „Jest to stosowne, aby kraj znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie UE przyczynił się do zwiększenia stabilności, zarówno pod względem gospodarczym, jak i pod względem bezpieczeństwa. Ale powiedzieliśmy, że podlega to warunkom. ”

UE udzieliła kredytu w wysokości 60 mln EUR oraz pożyczki o wartości 40 mln EUR w latach 2017-18, aby pomóc byłej republice Związku Radzieckiego w stabilizacji gospodarki i przeprowadzaniu reform. Fundusze te, zostały jednak zamrożone w zeszłym roku, po tym jak rząd Mołdawii przeforsował nowe prawo wyborcze, pomimo ostrzeżeń ze strony Komisji Weneckiej –   grupie ekspertów, którzy doradzają Radzie Europy w zakresie prawa i demokracji.

Mołdawskie prawo wyborcze zostało skonstruowane tak, że lokalni politycy są łatwym celem manipulacji przez zamożnych biznesmenów. W opublikowanym w zeszłym miesiącu raporcie Komisja Wenecka powtórzyła wcześniejsze ostrzeżenia, że prawo ryzykuje „nieuzasadnionym wpływem i manipulacją” procesu politycznego przez przedsiębiorców realizujących własne interesy. Komisja Europejska w świetle tych wydarzeń wydała następujące polecenie: „Proszę zastosować wszystkie zalecenia Komisji Weneckiej od A-Z „.  Mołdawski rząd nie uczynił tego do tej pory.

B.N oraz N.O

Możliwość komentowania UE adresuje problem korupcji w Mołdawii została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Comments are closed.