W lipcu 2014 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyroki w sprawach więźniów domniemanych więzień CIA na terenie Polski. Według Trybunału w sprawie doszło do naruszenia wielu praw człowieka, takich jak: zakazu tortur, prawa do rzetelnego procesu oraz prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego. Polska oskarżana jest o umożliwianie przetrzymywania oraz torturowania dwóch skarżących.
Prawniczka HFPC Irmina Pacho mówi: „W swoich wyrokach Trybunał zarzucił Polsce również brak współpracy w ramach postępowania w tej sprawie” – „Trybunał uznał, że Polska naruszyła art. 38 Konwencji, zgodnie z którym Trybunał rozpatruje sprawy z udziałem przedstawicieli stron, a państwa udzielają dla jego skutecznego przeprowadzenia wszelkich niezbędnych ułatwień” – dodaje Irmina Pacho.
Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wobec znaczenia wydanych wyroków oraz w świetle stwierdzonych przez Trybunał licznych naruszeń podstawowych praw człowieka, rząd powinien odstąpić od możliwości wnioskowania o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby. W opinii HFPC przyjęta przez rząd taktyka braku współpracy z Trybunałem może mieć negatywny wpływ na sposób postrzegania Polski jako demokratycznego państwa prawa.
M.P.