RADA EUROPY Paryż 28 czerwca 2016r.
Jeden na trzech imigrantów i azylantów przemieszczających się pomiędzy Grecją a Turcją jest dzieckiem. Szacuję się, że w ubiegłym roku około 300 000 dzieci przekroczyło Morze Śródziemne, uciekając od zagrożenia wojny i szukając schronienia. Prawie wszyscy stracili rodzinę, dom, prawo do edukacji oraz opieki medycznej. Co Europa może zrobić w celu ochrony praw dzieci imigrantów a także jak zapewnić im przyszłość- jest kluczowym tematem konferencji zorganizowanej przez francuskiego Rzecznika Praw Człowieka, we współpracy z Europejską Siecią Rzeczników Praw Dziecka i Rady Europy odbywających się w Paryżu w dniu 28 czerwca 2016 r.
Uczestnicy konferencji omawiali sposoby zapewnienia dzieciom praw do edukacji, rekreacji i opieki zdrowotnej, oraz ochrony dzieci przed istniejącym ryzykiem handlu ludźmi, przemocą, wykorzystywaniem seksualnym, eksploatacją i aresztem.
Sekretarz Generalny Rady Europy w marcu tego roku zaproponował zestaw działań priorytetowych dla państw członkowskich, podkreślając, że dzieci nie powinny być umieszczane w imigracyjnych aresztach, z wyjątkiem szczególnych sytuacji. Zaproponowano również przyśpieszenie procedury powoływania opiekunów prawnych dla dzieci bez opieki, zapewniając im odpowiednie i bezpieczne zakwaterowanie, a także przyśpieszenie wydawania wiz humanitarnych oraz zagwarantowanie łączenia rodzin.
Rada Europy w maju 2016 wydała zalecenia dla wszystkich państw członkowskich, w sprawie ochrony praw migrantów przebywających nielegalnie w tych państwach. Szczególnie zachęcała ich, aby upewniły się, że organy socjalne nie są prawnie zobligowane do udostępniania danych osobistych nielegalnie przebywających migrantów władzom imigracyjnym, oraz zagwarantowały dostęp do edukacji dla wszystkich dzieci. W połowie czerwca 2016 roku Rada Europy zainicjowała pilne monitorowanie 41 państw członkowskich Konwencji Lanzarote, aby uchronić dzieci dotkniętych przez kryzys uchodźców od wyzysku seksualnego i nadużyć. Rada Europy wspiera konferencję w Paryżu w ramach realizacji swojej strategii na rzecz praw dziecka.
K.N. N.O.