Nowa brytyjsko-francuska umowa graniczna

Podczas dwustronnych konsultacji pomiędzy rządami Wielkiej Brytani i Francji doszło do podpisania traktatu dotyczącego granicy na kanale La Manche.

W trakcie rozmów, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Theresa May uzgodnili, że większość dotychczasowych podstawowych zapisów wcześniejszego traktatu ustanawiającego zasady przekraczania francusko-brytyjskiej granicy w Calais, który został podpisany w miejscowości Le Touquet w 2003 roku, pozostanie w niezmienionym stanie. Dotychczasowe kontrole graniczne wciąż będą przeprowadzane w Calais, gdzie już od lat gromadzą się osoby, głównie pochodzące z terenów Afryki i Bliskiego Wschodu, które próbują nielegalnie dostać na teren Wielkiej Brytanii.

W 2016 roku francuskie służby zlikwidowały znajdujące się w pobliżu Calais wielkie obozowisko. Natomiast strona Brytyjska przekazała na ten cel ponad 100 mln funtów. Pieniądze te wykorzystano do budowy m.in. betonowego muru na kilometrowej drodze dojazdowej do portu. To na tej drodze dochodziło do częstych wypadków, w trakcie których migranci próbowali włamywać się do jadących w kierunku Wielkiej Brytanii ciężarówek. Statystyki pokazują jednak, że dzięki tym posunięciom spadła liczba prób nielegalnego przedarcia się przez granicę z ponad 80 tys. w 2015 r. do około 30 tys. w 2017 r.

W ramach nowego traktatu dotyczącego Calais, Wielka Brytania przeznaczy kolejne 44,5 mln funtów na budowę granicznej infrastruktury, w tym: kolejnych ogrodzeń, monitoringu oraz urządzeń na podczerwień, a także transport nielegalnych migrantów oraz uchodźców do innych miast w głębi Francji.

Brytyjczycy zobowiązali się również do usprawnienia swoich procedur azylowych w taki sposób, aby osoby mające szansę na uzyskanie statusu uchodźcy mogły szybciej trafić do Wielkiej Brytanii i nie musiały koczować we Francji. Przyspieszone procedury mają dotyczyć głównie osób małoletnich. Te procedury, które dotyczą osób dorosłych będą skrócone z sześciu miesięcy do zaledwie jednego miesiąca, zaś w przypadku osób nieletnich do 25 dni.

W trakcie spotkania ustalono również wzmocnienie współpracy w celu przeciwdziałaniu terroryzmowi, a także zwiększenie środków do walki z nim. Wielka Brytania przekaże również przynajmniej 50 mln funtów na rozwój szczególnie ważnego dla Francji regionu Afryki Subsaharyjskiej, z którego pochodzi wielu migrantów. Inwestycje te miałyby poprawić sytuację w ojczystych państwach migrantów tak, aby zwalczyć przyczyny ich migracji do Europy.

SK, PB

Możliwość komentowania Nowa brytyjsko-francuska umowa graniczna została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Comments are closed.