Strasburg, 29.11.2016
Delegacja Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) odwiedziła Ukrainę w dniach 21 – 25 listopada 2016 roku, był to pierwszy krok w przygotowaniu piątego sprawozdania monitorującego kraj. Wizyta odbyła się równolegle z wizytą delegacji Komitetu Doradczego na konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych oraz delegacją Komitetu Ekspertów Europejskiej Karty Języków Regionalnych i Mniejszościowych.
Podczas wizyty delegacji ECRI zostały zebrane informacje na różne tematy, między innymi: prawodawstwa, mowy nienawiści, przemocy, polityki integracyjnej, kwestii LGBT. Spotkania odbyły się w Odessie, Kijowie i Rzyszczowie z przedstawicielami rządu, niezależnymi organami i innymi organami władzy, a także organizacjami międzynarodowymi, organizacjami pozarządowymi i członkami grup narażonych.
Po tej wizycie, ECRI przyjmie raport który zostanie opublikowany w 2017 roku, w którym będzie opisany nowy zbiór zaleceń w sprawie środków, jakie powinna przyjąć władza aby zapobiec rasizmowi, dyskryminacji rasowej, ksenofobii, antysemityzmowi i nietolerancji w kraju. Dwa z nich zostaną zrewidowane w ciągu dwóch lat w ramach okresowej obserwacji procedury.
W swoim sprawozdaniu z 2011 roku ECRI podkreślił obawy dotyczące, między innymi: braku kompleksowego ustawodawstwa antydyskryminacyjnego, cywilnego i administracyjnego, obejmujących różne dziedziny życia codziennego, a także faktu, że wielu Romów nie posiada dokumentów tożsamości, co poważnie wpływa na ich dostęp do praw.
ECRI jest podmiotem praw człowieka Rady Europy, złożonej z niezależnych ekspertów, który monitoruje problemy rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu, nietolerancji i dyskryminacji z powodów takich jak „rasa”, pochodzenie etniczne, kolor skóry, obywatelstwo, religia i język; przygotowuje raporty i wydaje zalecenia dla państw członkowskich.
N.O. K.N.