Monthly Archives: Kwiecień 2020

Ponieśli konsekwencje za informowanie o COVID-19

W niektórych państwach rządy prześladują ludzi, którzy rozpowszechniają informacje dotyczące pandemii COVID-19. Do takich sytuacji w szczególności dochodzi w Nigrze oraz Wenezueli.

Zakazy informowania o pandemii naruszają prawa do zdrowia, do pozyskiwania i rozpowszechniania rzetelnych informacji.

W Nigrze dziennikarz Mamane Kaka Touda, który opublikował informacje o zakażeniu na oddziale ratunkowym szpitala. Został oskarżony o „rozpowszechnianie informacji, które zakłócają porządek publiczny”, a szpital wyparł się zarzutów stawianych przez dziennikarza. Dziennikarz został zamknięty w małej celi, potrzebował pomocy medycznej, odmawiano mu jedzenia, które pochodziło od jego rodziny. Dzięki pomocy Amnesty Interantional Mamane Kaka Touda został zwolniony z więzienia. „Wymierzono mu karę trzymiesięcznego pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz jeden frank jako symboliczną rekompensatę za trzytygodniowe pozbawienie wolności.”

W Wenezueli aresztowano dziennikarza Darvinsona Rojasa, co miało na celu uciszenie doniesień odnośnie COVID-19. Policja żądała ujawnienia źródeł, na które powoływał się dziennikarz (naruszenie zasady tajemnicy dziennikarskiej, która jest chroniona prawem międzynarodowym). „To doniesienia Darvinsona Rojasa na temat rozprzestrzeniania się COVID-19 w Wenezueli sprawiły, że padł ofiarą rządowej polityki represji, którą Nicolas Maduro wykorzystuje do kontrolowania wszelkich informacji na temat zdrowia publicznego.” Dziennikarz został zwolniony do domu, ale nadal ma zarzuty o „popieranie nienawiści” i „podżeganie do popełnienia przestępstwa”.

Źródło: https://amnesty.org.pl/przesladowani-za-informowanie-o-pandemii-historie-dziennikarzy/ [dostęp: 28.04.2020]

 

M.S.

Możliwość komentowania Ponieśli konsekwencje za informowanie o COVID-19 została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Polska spadła w rankingu wolności prasy

Polska w rankingu spadła o trzy pozycje w stosunku do ubiegłego roku. Obecne 62. miejsce jest najniższym, jakie nasz kraj osiągnął dotychczas w tym rankingu.W 2002 roku zaczęliśmy od 29. miejsca. Najlepiej wypadliśmy w 2015 roku, zajmując miejsce osiemnaste. Rok później Polska spadła na pozycję numer 47, w kolejnym roku na 54. miejsce, w 2018 roku straciła kolejne cztery pozycje. Przed rokiem Polska na 180 państw była notowana na 59. miejscu.

D.K.

Możliwość komentowania Polska spadła w rankingu wolności prasy została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Amnesty International o prawie stanowionym przez Polskę w czasie pandemii

Rozporządzenia do walki z epidemią koronawirusa w Polsce służą do łamania praw człowieka – wynika z zaprezentowanego 17.04.2020 r. raportu Amnesty International. Zdaniem tej organizacji, oprócz Polski taka sama sytuacja jest jeszcze na Węgrzech i w Turcji.
W dokumencie pada stwierdzenie o wykorzystywaniu pandemii przez Polski rząd do własnych celów politycznych. Zmiany głównie polegają na zmianie przepisów, dotyczących sądów i prokuratorów.

S.G.

Możliwość komentowania Amnesty International o prawie stanowionym przez Polskę w czasie pandemii została wyłączona

Filed under Prawa człowieka