Premier Izraela Benjamin Netanjah powiedział, że Międzynarodowy Trybunał karny nie ma jurysdykcji dla państwa palestyńskiego, a tylko i wyłącznie dla wniosków państw suwerennych. I dodał, że nie będą się zgadzać z tą niesprawiedliwością i będą z tym walczyć jak tylko się da. Na co Palestyński minister spraw zagranicznych powiedział, że decyzja MTK to jest czarny dzień w historii Izraela.
W 2015 roku było rozpoczęte postępowania przygotowawcze w czym było wystarczająco informacji, żeby były spełnione wszystkie kryteria w rozpoczęciu dochodzenia w zbrodni wojennej, które mogą dotyczyć zarzutów przeciwko Izraelowi . Według MTK postępowanie przygotowawcze dotyczące zachodniego Brzegu były skoncentrowane na różnych działaniach które są związane z osadnictwem, w których udział brały władze Izraela.
Był złożony wniosek od prokuratora MTK na temat potwierdzenia statusu prawnego terytoriów palestyńskich, w skład których muszą chodzić : Zachodni Brzegu Jordanu, Wschodnia Jerozolima oraz Strefa Gazy.
„Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią część Jerozolimy w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 2005 roku Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy, lecz setki tysięcy żydowskich osadników pozostają w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu, czemu sprzeciwiają się Palestyńczycy.”
„Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla za nielegalne. Argumentowane jest to często IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi przemieszczanie swojej cywilnej ludności na ziemie okupowane. MTK ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na terytorium 123 krajów, które podpisały jego Statut. Izrael tego nie uczynił i głosował przeciwko jego powstaniu. Autonomia Palestyńska dołączyła do państw-sygnatariuszy w 2015 roku. (PAP)”
Żródło : https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1445687,trybunal-w-hadze-zbada-zbrodnie-wojenne-na-terytoriach-palestynskich.html
DTAC