Daily Archives: 25 listopada 2019

Wyrok TSUE ws. polskiej Izby Dyscyplinarnej SN i KRS

19 listopada Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił długo wyczekiwany wyrok ws. statusu nowej Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE miał zbadać, czy decyzje KRS, w tym sędziowskie nominacje, są zgodne z prawem do niezależnego sądu określonym w Traktacie o UE i w Karcie Praw Podstawowych. Trybunał orzekł, że „sprzeczne z przepisami art. 47 Karty Praw Podstawowych są przepisy krajowe, w których obiektywne okoliczności budzą wątpliwości co do bezstronności i niezawisłości sądu”. Oczywiście chodzi tutaj o okoliczności, w jakich został utworzony dany organ wraz z członkami. Następnie, to „Sąd odsyłający powinien zbadać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego w celu ustalenia, czy ten organ może rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku, czy też tego rodzaju spory powinny być rozpatrywane przez inny sąd, odpowiadający temu wymogowi niezależności”. Puentując, to Sąd Najwyższy ocenia, czy w kwestii Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego występują takie obawy. Pozostaje nam tylko czekać na rozstrzygnięcie sprawy przez Sąd Najwyższy.

D. P.     R. F.     K. K.

Możliwość komentowania Wyrok TSUE ws. polskiej Izby Dyscyplinarnej SN i KRS została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Birma odrzuciła decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

MTK w czwartek wyraził zgodę na wszczęcie śledztwa w sprawie wypędzenia muzułmańskiej mniejszości Rohingja z Birmy do Bangladeszu i ustalenie, czy była to zbrodnia przeciw ludzkości.
Zaw Htay -rzecznik rządu Birmy  -powiedział, że Birma podtrzymuje swoje stanowisko, że jurysdykcja MTK nie obejmuje wydarzeń mających miejsce w Birmie i że władze Birmy nie mają obowiązku przestrzegać decyzji Trybunału, bowiem Birma nie jest jego członkiem.

Rzecznik rządu Birmy zacytował oświadczenie ministra spraw zagranicznych tego kraju: „Birma zdecydowanie odrzuca stanowisko MTK, którego decyzja oparta jest na wątpliwej podstawie prawnej”.  Uznał więc, że śledztwo w sprawie Birmy jest niezgodne z prawem.  Rząd Birmy twierdzi również, że MTK próbuje „ominąć zasadę suwerenności narodowej i nieingerencji w wewnętrzne sprawy innych państw”, a Birma „nie deportowała żadnych ludzi i współpracowała z Bangladeszem w celu repatriacji osób przesiedlonych z ich miejsc zamieszkania”.

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1440053,birma-rzad-odrzucil-decyzje-mtk-dotyczaca-sledztwa-w-sprawie-rohingja.html
 PK, KK

Możliwość komentowania Birma odrzuciła decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe