Monthly Archives: Listopad 2019

Hongkoński akt praw człowieka

Trump podpisuje hongkoński akt praw człowieka. Prezydent USA, Donald Trump, podpisał hongkoński akt praw człowieka, który aktualizuje porozumienie między Stanami Zjednoczonymi i Hong Kongiem z 1992 roku. Reguluje on nakładanie sankcji i sposób postępowania z jednostkami, które zagrażają podstawowym wolnościom i autonomii Hong Kongu. Zakłada m.in. pozbawienie możliwości ubiegania się o wizę. Jednocześnie pozwala na zakończenie kary, gdy winny wykazuje skruchę i zobowiązuje się do unikania w przyszłości działań zagrażających Hong Kongowi. Prezydent Trump ma nadzieję, że podpisany akt przyczyni się do porozumienia między Chinami i Hong Kongiem.

 

Źródło: https://www.jurist.org/news/2019/11/trump-signs-the-hong-kong-human-rights-act/

AW, MW

Możliwość komentowania Hongkoński akt praw człowieka została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Spotkanie prezydenta Francji i szefa NATO w Paryżu

28 listopada w Paryżu odbyło się spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona z sekretarzem generalnym NATO Jensenem Stoltenbergiem. Podjęli oni temat rozmów z Rosją, a Macron odniósł się do swoich słów o „śmierci mózgu” NATO.

Z wypowiedzi prezydenta Francji wynikało, że zaproponowane przez Rosję moratorium na rozmieszczenie rakiet pośredniego i średniego zasięgu w Europie nie zostało zaakceptowane. Podkreślił on także wagę zaangażowania Europejczyków w nowe traktaty dotyczące użycia rakiet.

Macron odniósł się także do swoich słów z 7 listopada, które wypowiedział na łamach tygodnika „The Economist”, gdzie mówił o „śmierci mózgu” NATO, której powodem był brak koordynacji między Stanami Zjednoczonymi a Europą, a także jednostronnego zachowania Turcji. Prezydent Francji uznał ten komentarz za potrzebny sygnał alarmowy.

K. D., J. L.

Źródło: https://wiadomosci.onet.pl/swiat/paryz-emmanuel-macron-rozmawia-z-szefem-nato/p9l3rlg

Możliwość komentowania Spotkanie prezydenta Francji i szefa NATO w Paryżu została wyłączona

Filed under Prawo dyplomatyczne i konsularne, Prawo międzynarodowe

Apel szefów MSZ Estonii, Litwy, Szwecji i Ukrainy do Rosji w sprawie Morza Azowskiego

26 listopada ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Litwy, Szwecji i Ukrainy (Urmas Reinsalu, Linas Linkevicius, Ann Linde i Wadym Prystajko) zaapelowali do Rosji w sprawie odblokowania dostępu do ukraińskich portów na Morzu Azowskim, a także o umożliwienie swobodnej żeglugi po akwenie. Oświadczenie zostało opublikowane na stronie internetowej MSZ.

W listopadzie 2018 roku Rosja nielegalnie odebrała Ukrainie okręty marynarki wojennej, które dopiero niedawno zostały zwrócone. Ukraina nie odzyskał jednak wolnego dostępu do ukraińskich portów, co należało do zobowiązań międzynarodowych Rosji. Morze Azowskie jest terytorium wewnętrznym obu tych państw i oba mają do niego równe prawa.

Ministrowie w swym oświadczeniu potępiają działania Rosji wobec Ukrainy oraz popierają sankcje wobec Moskwy. Na pozytywną oceną zasłużyły też działania Kijowa na rzecz zakończenia konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Podkreślili oni również wagę osiągnięcia trwałego, politycznego rozwiązania konfliktu na podstawie kompletnej realizacji porozumień mińskich i zwrócili się z apelem o pełne uznanie jej odpowiedzialności do Rosji w tymże kontekście.

Z niedawnych wyborów parlamentarnym na Ukrainie można wywnioskować wzrost poparcia dla euroatlantyckich dążeń Ukrainy. Daje to mandat na rzecz kontynuacji reform, których sukces będzie mieć decydujące znaczenie przy tworzeniu podstaw zintegrowanej z europejskimi demokracjami Ukrainy.

K. D., J. L.

Źródło: https://fakty.interia.pl/swiat/news-szefowie-msz-estonii-litwy-szwecji-i-ukrainy-apeluja-do-rosj,nId,3356075

Możliwość komentowania Apel szefów MSZ Estonii, Litwy, Szwecji i Ukrainy do Rosji w sprawie Morza Azowskiego została wyłączona

Filed under Prawo dyplomatyczne i konsularne, Prawo międzynarodowe

Wyrok TSUE ws. polskiej Izby Dyscyplinarnej SN i KRS

19 listopada Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił długo wyczekiwany wyrok ws. statusu nowej Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE miał zbadać, czy decyzje KRS, w tym sędziowskie nominacje, są zgodne z prawem do niezależnego sądu określonym w Traktacie o UE i w Karcie Praw Podstawowych. Trybunał orzekł, że „sprzeczne z przepisami art. 47 Karty Praw Podstawowych są przepisy krajowe, w których obiektywne okoliczności budzą wątpliwości co do bezstronności i niezawisłości sądu”. Oczywiście chodzi tutaj o okoliczności, w jakich został utworzony dany organ wraz z członkami. Następnie, to „Sąd odsyłający powinien zbadać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego w celu ustalenia, czy ten organ może rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku, czy też tego rodzaju spory powinny być rozpatrywane przez inny sąd, odpowiadający temu wymogowi niezależności”. Puentując, to Sąd Najwyższy ocenia, czy w kwestii Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego występują takie obawy. Pozostaje nam tylko czekać na rozstrzygnięcie sprawy przez Sąd Najwyższy.

D. P.     R. F.     K. K.

Możliwość komentowania Wyrok TSUE ws. polskiej Izby Dyscyplinarnej SN i KRS została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Birma odrzuciła decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

MTK w czwartek wyraził zgodę na wszczęcie śledztwa w sprawie wypędzenia muzułmańskiej mniejszości Rohingja z Birmy do Bangladeszu i ustalenie, czy była to zbrodnia przeciw ludzkości.
Zaw Htay -rzecznik rządu Birmy  -powiedział, że Birma podtrzymuje swoje stanowisko, że jurysdykcja MTK nie obejmuje wydarzeń mających miejsce w Birmie i że władze Birmy nie mają obowiązku przestrzegać decyzji Trybunału, bowiem Birma nie jest jego członkiem.

Rzecznik rządu Birmy zacytował oświadczenie ministra spraw zagranicznych tego kraju: „Birma zdecydowanie odrzuca stanowisko MTK, którego decyzja oparta jest na wątpliwej podstawie prawnej”.  Uznał więc, że śledztwo w sprawie Birmy jest niezgodne z prawem.  Rząd Birmy twierdzi również, że MTK próbuje „ominąć zasadę suwerenności narodowej i nieingerencji w wewnętrzne sprawy innych państw”, a Birma „nie deportowała żadnych ludzi i współpracowała z Bangladeszem w celu repatriacji osób przesiedlonych z ich miejsc zamieszkania”.

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1440053,birma-rzad-odrzucil-decyzje-mtk-dotyczaca-sledztwa-w-sprawie-rohingja.html
 PK, KK

Możliwość komentowania Birma odrzuciła decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Zerwanie stosunków dyplomatycznych Boliwia-Wenezuela

Karen Longaric, która kieruje boliwijskim MSZ, wystosowała w piątek (tj. 15.11) oświadczenie, iż obecny rząd (który jest w trakcie zmian) zdecydował się zerwać stosunki dyplomatyczne z Wenezuelą pod rządami Nicholasa Maduro. Kierując się demokratycznymi zasadami i poszanowaniem praw człowieka, ten stanowczy ruch uważali za wręcz oczywisty. Tłumaczyli się również obawą o bezpieczeństwo swojego kraju ze strony wenezuelskiej dyplomacji.

Zgodnie z poleceniami strony boliwijskiej, wenezuelski personel dyplomatyczny jest zmuszony do opuszczenia kraju przyjmującego w najbliższym czasie.

K. D., J. L.

Źródło: https://fakty.interia.pl/swiat/news-boliwia-tymczasowy-rzad-oglosil-zerwanie-stosunkow-z-wenezue,nId,3336859

Możliwość komentowania Zerwanie stosunków dyplomatycznych Boliwia-Wenezuela została wyłączona

Filed under Prawo dyplomatyczne i konsularne, Prawo międzynarodowe