Daily Archives: 20 maja 2019

Zaostrzenie przepisów prawa karnego dotyczących pedofilii.

11 maja 2019 r. (sobota) szybko obiegł Polskę jak i świat dokument braci Sekielskich, który udowadnia jak dużym problemem jest pedofilia w instytucji Kościoła. Nowelizacja Kodeksu Karnego to reakcja na premierę „Tylko nie mówi nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich. Już w czwartek – 16 maja – przed godziną 22 uchwalono nowelizację 263 głosami. Ustawa trafi do Senatu.
W opracowanym projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości, główne zmiany w obszarze walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia do 30 lat, natomiast najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zniknęły również tzw. kary w zawieszeniu. W platformie rejestru pedofilów zostanie również uwzględniony zawód skazanego.
Możliwe ma stać się – w określonych przypadkach – orzekanie bezwzględnego dożywotniego więzienia bez możliwości wcześniejszego warunkowego zwolnienia. Propozycja wprowadza też nowe typy przestępstw za czyny, z których część nie była dotąd zagrożona karą, podniesienie kar jeśli sprawcą jest opiekun oraz wyższe kary dla nieletnich (15-latek będzie już odpowiadał jak dorosły).

Możliwość komentowania Zaostrzenie przepisów prawa karnego dotyczących pedofilii. została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Tajwan legalizuje małżeństwa tej samej płci jako pierwszy kraj w Azji.

W 2017 r. sąd konstytucyjny na Tajwanie orzekł, że pary jednopłciowe mają prawo do legalnych związków małżeńskich i narzucił termin dwóch lat na zmiany w prawie. 17 maja br. tajwański parlament uchwalił ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualne i ustawa ta wejdzie w życie już 24 maja. Za projektem odpowiedziała się większość posłów rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej.
Uchwalono jeden z trzech, najbardziej postępowy projekt ustawy, który zwierał słowo „małżeństwo”, a nie jak w pozostałych dwóch „związek jednopłciowy” lub „związek rodzinny tej samej płci”.
Referendum z 2018 roku pokazało, że jednak Tajwańczycy chcieli aby w dalszym ciągu kodeks cywilny określał małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, choć w odpowiedzieli również w większości za ochronę praw par homoseksualnych na mocy odrębnej ustawy.
Ustawa jedynie nie przewiduje adopcji dziecka, które nie jest biologiczne jednego z partnerów, nawet jeśli zostało adoptowane przed rejestracją małżeństwa. Wymogiem zawarcia takiego małżeństwa jest również posiadanie obywatelstwa Tajwanu.

Możliwość komentowania Tajwan legalizuje małżeństwa tej samej płci jako pierwszy kraj w Azji. została wyłączona

Filed under Prawa człowieka