Daily Archives: 7 czerwca 2018

Odwet za cła Trumpa ogłoszony przez Unię

Od lipca zostaną uruchomione przez Komisję Europejską działania odwetowe wobec narzuconych przez prezydenta USA – Donalda Trumpa ceł na stal i aluminium, uderzając karnymi taryfami w amerykańskie towary o wartości 2,8 mld. dolarów – najwyższej skali retorsji, dopuszczalnej przez Światową Organizację Handlu, pisze Jakob Hanke z POLITICO.

„Kolegium komisarzy poparło dziś decyzję o nałożeniu dodatkowych ceł na pełną listę produktów ze Stanów Zjednoczonych zgłoszonych do Światowej Organizacji Handlu (WTO), w ramach reakcji Unii Europejskiej na taryfy celne USA na produkty ze stali i aluminium” – powiedziała Komisja w oświadczeniu.

W ciągu pierwszych trzech lat Unia może podjąć działania odwetowe w wysokości do 2,8 mld. euro, a potem może dodać jeszcze 3,6 miliarda – zgodnie z zasadami WTO. Do WTO została już przesłana lista, na której znajdują się amerykańskie produkty – od masła orzechowego i dżinsów po motorówki, które zostaną objęte dodatkowymi taryfami w wysokości 25%.

„Chcemy bronić naszych branż, naszych uzasadnionych interesów i porządku opartego na regułach” – powiedział na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Komisji Jyrki Katainen.

Konieczne procedury wewnętrzne zostaną zakończone „przed końcem czerwca, tak aby nowe cła zaczęły obowiązywać od lipca” – poinformowała Bruksela.

Dzieje się tak, iż Komisja musi jeszcze poddać te środki pod głosowanie w krajach członkowskich, które jednak mogą powstrzymać działania odwetowe jedynie kwalifikowaną większością głosów. Kraje Unii już zapowiedziały, że poprą decyzję Komisji o odwecie.

„Mamy pełne poparcie państw członkowskich” – powiedział Katainen. „Trudno powiedzieć, co teraz zrobi prezydent Trump, ale to nasza odpowiedź.”

 

J.R. K.N. A.S.

Możliwość komentowania Odwet za cła Trumpa ogłoszony przez Unię została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Nowe opracowanie Komisji Europejskiej – polskie regiony wśród najbiedniejszych w UE.

14 polskich regionów po 2020 roku nadal będzie zakwalifikowanych do grupy regionów, które są najsłabsze ekonomicznie. Wyżej w klasyfikacji znajdą się tylko dwa województwa: mazowieckie i dolnośląskie – według wstępnej propozycji Komisji Europejskiej.

Posiedzenie dotyczyło m.in. prezentacji propozycji legislacyjnych dotyczących programów, które mają być finansowane z kolejnego długoterminowego budżetu UE w latach 2021-2027. Mapę unijnego wsparcia w tych latach przedstawił Eric von Breska z Dyrekcji Generalnej do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) Komisji Europejskiej, który wziął udział w posiedzeniu komisji do spraw budżetu (COTER) Europejskiego Komitetu Regionów w Sofii. Według danych z mapy 14 polskich województw zostało zaliczonych do regionów najbiedniejszych.

Komisja w kolejnym rozdaniu środków unijnych zakłada utrzymanie podziału na trzy kategorie regionów. Jest to zależne od kondycji gospodarczej poszczególnych obszarów. Skorygowano jedynie górny pułap dla „środkowej” kategorii – regionów średniozamożnych. W tej grupie mają znaleźć się obszary, w których PKB na mieszkańca wynosi od 75% do 100% średniej UE. Do tej pory górna granica w tej grupie wynosiła 90%, a regiony powyżej tego progu uważane były już za lepiej rozwinięte.

Komisja Europejska swoje wyliczenia opierała na średniej z lat 2014-2016.

Wśród polskich regionów najwyżej w klasyfikacji znalazły się Dolny Śląsk oraz Mazowsze. Według Komisji Europejskiej Mazowsze zostanie zaliczone do najbogatszych regionów Unii, w których PKB per capita przekracza 100% średniej unijnej. Od 1 stycznia 2018 roku województwo mazowieckie formalnie składa się z dwóch jednostek statystycznych. Dolny Śląsk zostanie uznany za region w okresie przejściowym (między 75% i 100% średniej unijnej PKB na mieszkańca).

W zestawieniu na lata 2014-2020 z całej Polski tylko Mazowsze traktowane jest jako region średniozamożny. Pozostałe polskie województwa uznawane są jako regiony słabiej rozwinięte.

Z propozycji KE wynika że, w grupie regionów przejściowych znajdzie się większość obszarów Francji. Litwa i Estonia, które są pojedynczymi regionami statystycznymi, utracą status najbiedniejszych w UE i również dołączą do pośredniej grupy. Do regionów, które są najsłabsze ekonomicznie zaliczone zostaną natomiast duże obszary Hiszpanii, Portugalii, a także południowych Włoch.

W nowym wieloletnim budżecie UE Polska ma otrzymać 23% środków mniej niż otrzymywała do tej pory. Podobna skala cięć dotyczyć ma m.in. Węgier, Czech, Litwy, Estonii i Malty (po 24%). Jeśli dalsze negocjacje nie przyniosą istotnych zmian, mniej środków otrzyma w sumie 14 krajów członkowskich.

Obecnie z Funduszu Spójności korzystają państwa takie jak: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Fundusz jest przeznaczony dla państw członkowskich, których dochód narodowy brutto (DNB) na mieszkańca wynosi mniej niż 90% średniego DNB w Unii.

 

J.R. K.N. A.S.

Możliwość komentowania Nowe opracowanie Komisji Europejskiej – polskie regiony wśród najbiedniejszych w UE. została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe