Daily Archives: 20 kwietnia 2016

Uchwała w sprawie polityki imigracyjnej Polski

Sejm wyraża zdecydowany sprzeciw wobec prób ustanawiania stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy imigrantów. Stwierdza, ze instrumenty tej polityki powinny zostać w rękach państwa polskiego. Sejm RP w pełni popiera niesienie jak i finansowanie pomocy humanitarnej w krajach objętych kataklizmami i konfliktami zbrojnymi. Uchwałę poparli posłowie Prawa i Sprawiedliwości i klubu Kukiz15. Przeciw podjęciu uchwały głosowali parlamentarzyści z PO i Nowoczesnej. Posłowie PSL-u w większości wstrzymali się od głosu.

A.W.

Możliwość komentowania Uchwała w sprawie polityki imigracyjnej Polski została wyłączona

Filed under Prawo krajowe, Prawo międzynarodowe, Prawo Unii Europejskiej

Rezolucja dotycząca sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego

PE jest poważnie zaniepokojony, że faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i praworządności, co wynika z treści przyjętej rezolucji. Eurodeputowani wezwali polski rząd do przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r., który dotyczył zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Trybunale. Wyrażono też poparcie dla decyzji Komisji Europejskiej o rozpoczęciu z Polską formalnego dialogu w ramach procedury ochrony praworządności, aby ustalić, czy istnieją zagrożenia dla demokracji w Polsce.

 

A.W.

Możliwość komentowania Rezolucja dotycząca sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe, Prawo Unii Europejskiej

Groźby Turcji w kierunku Unii Europejskiej

Turecki minister Mevlut Cavusoglu odpowiadał w parlamencie na pytania, związane z wojną domową w sąsiedniej Syrii. Przypomniał, że w ramach umowy Unia Europejska zobowiązała się nie tylko odsyłać nielegalnych migrantów do Turcji, ale także do zniesienia wiz dla Turków i aktualizacji unii celnej między Brukselą a Ankarą. Mówił, że jeśli unia nie dotrzyma danego słowa zerwą wszystkie porozumienia. Miesiąc temu w Brukseli ustalono, że za każdego nielegalnego migranta, który zostanie odesłany do Turcji, kraje Unii Europejskiej mają przyjąć jednego legalnego uchodźcę. Celem umowy było umożliwienie ludziom z Syrii i innych krajów, w których toczą się wojny przyjazdu do Europy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Bruksela oszacowała, że w ramach tego porozumienia, przyjętych zostanie około 72 tysiące osób.

 

A.W.

Możliwość komentowania Groźby Turcji w kierunku Unii Europejskiej została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe, Prawo Unii Europejskiej