Daily Archives: 10 kwietnia 2016

Polskie przedstawicielki w Sądzie UE

W minioną środę, 23 marca, w wyniku decyzji Rady UE prof. Krystyna Kowalik-Bańczyk z PAN i prof. Nina Półtorak z UJ otrzymały nominacje na sędziów Sądu Unii Europejskiej. Kandydatury zostały wyłonione w maju ub.r. w konkursie przeprowadzonym przez MSZ.

Prof. Kowalik-Bańczyk rozpocznie swoją sześcioletnią kadencję 1 września 2016 r. w ramach częściowej odnowy składu sądu, która odbywa się co trzy lata. Prof. Półtorak zajmie nowo utworzone stanowisko w związku z reformą Trybunału Sprawiedliwości UE. Reforma to przede wszystkim odpowiedź na szybko rosnące obciążenie trybunału oraz wydłużający się czas rozpatrywania spraw. Docelowo skład Sądu UE ma zostać zwiększony dwukrotnie.

A.D

Możliwość komentowania Polskie przedstawicielki w Sądzie UE została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe, Prawo Unii Europejskiej

Nowe Członkostwo w UE

Federica Mogherini poinformowała, że w  Bośnia i Hercegowina złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w UE. Jak zaznaczono, wniosek jest owocem wielomiesięcznych negocjacji i prac na rzecz wdrażania reform, przede wszystkim w zakresie wymiaru sprawiedliwości, praw człowieka oraz przeciwdziałaniu korupcji.

 

Do rozpoczęcia oficjalnych negocjacji niezbędna jest zgoda wszystkich państw członkowskich, które swoją decyzję wyrażą po zapoznaniu się z oceną Komisji Europejskiej. Jak stwierdził reprezentujący Bośnię Dragan Cović: „Mam nadzieję, że bardzo szybko otrzymamy pozytywną opinię i status kraju kandydującego”.

 

 

A.D

Możliwość komentowania Nowe Członkostwo w UE została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe, Prawo Unii Europejskiej

Relacje UE-Indie

W środę 30 marca w Brukseli doszło do przełomu w ostatnio chłodnych relacjach między Indiami a UE.

Dzięki zwołaniu, po 4 letniej przerwie, 13. periodycznego szczytu wydaje się, że zdołano wypracować porozumienie w sprawach zarządzania wodą, współpracy energetycznej i klimatycznej, miejskiego rozwoju, oraz w kwestii preferencyjnych pożyczek (na kwotę 450 mln euro). W szczycie wzięli udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i Rady Europejskiej Donald Tusk, Wysoka Przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini oraz premier Indii Narendra Modi.

W myśl wspólnego oświadczenia, strony potwierdziły poparcie dla EU-India Agenda for Action 2020, jako programu zacieśnienia współpracy na najbliższych 5 lat. Zakres współpracy rozpościera się od kwestii gospodarczych, przez bezpieczeństwo, po ułatwianie relacji osobistych.

A.D

Możliwość komentowania Relacje UE-Indie została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe, Prawo Unii Europejskiej