Daily Archives: 4 kwietnia 2016

Polski Sejm podjął uchwałę w sprawie polityki imigracyjnej

W uchwale sejm wyraża sprzeciw  wobec jakichkolwiek prób ustanawiania unijnych stałych mechanizmów alokacji imigrantów. Uchwałę poparli posłowie Kukiz ’15 i Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw podjęciu uchwały głosowali parlamentarzyści z PO i Nowoczesnej. Posłowie PSL-u w większości wstrzymali się od głosu.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w pełni popiera niesienie i finansowanie pomocy humanitarnej w miejscach objętych konfliktem zbrojnym i krajach z nimi sąsiadujących – napisano w uchwale.

 

M.P.

Możliwość komentowania Polski Sejm podjął uchwałę w sprawie polityki imigracyjnej została wyłączona

Filed under Prawo krajowe, Prawo Unii Europejskiej

Nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego niezgodna z prawem UE

Wielokrotne próby nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego po raz kolejny wykazują niezgodność z prawem unijnym. Sprzeczne z przepisami UE są normy odnoszące się do przenoszenia numerów z jednej sieci do drugiej oraz tzw. kalkulacji kosztów usług telekomunikacyjnych. „Dotychczasowe regulacje prawne pozwalały na pobieranie takich opłat od abonentów, tylko jej wysokość nie mogła zniechęcać abonentów do przeniesienia numeru. (…)  UKE ustalił, że opłata niezniechęcająca jest nie wyższa niż 50 zł” – powiedział ekspert KPP prof. Stanisław Piątek. Telekomunikacja Polska planuje złożyć skargę do Komisji Europejskiej celem przekazania sprawy Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości.

A.N.

Możliwość komentowania Nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego niezgodna z prawem UE została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Projekt nowelizacji dyrektywy 96/71/WE

Projekt nowelizacji dyrektywy 96/71/WE wniesiony 8 marca przez Komisję Europejską został bardzo negatywnie przyjęty przez polskich pracowników. W myśl nowych przepisów zawartych w dyrektywie, wszystkie reguły odnoszące się do wynagrodzenia, w tym m.in. płace minimalne, suplementy i wymiar urlopów, które obowiązują w danym państwie mają obowiązek być stosowane również wobec pracowników tymczasowych i delegowanych. Problem pojawia się już, kiedy biorąc pod uwagę kierowców w transporcie międzynarodowym, którzy zgodnie z polskim prawem przebywają w podróży służbowej, według dyrektywy uważa się ich za pracowników delegowanych. Głos w sprawie zabrał Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska – ich zdaniem stosowanie prawa o delegowaniu odnośnie kierowców może przyczynić się do klęski mikro i małych firm, których jest w Polsce aż 95%.

A.N.

Możliwość komentowania Projekt nowelizacji dyrektywy 96/71/WE została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe