Daily Archives: 30 stycznia 2016

Międzynarodowy Trybunał Karny wszczyna śledztwo ws. wojny w Gruzji

Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego dali prokuratorowi trybunału upoważnienie do rozpoczęcia postępowania w sprawie wojny w Gruzji w 2008 roku. Śledztwo ma zbadać, czy w trakcie konfliktu między Gruzją a separatystami z Osetii Południowej wspieranymi przez Rosję doszło do zbrodni wojennych (jak atak Osetyjczyków na siły pokojowe) i zbrodni przeciw ludzkości (m.in. morderstwa, przesiedlenia, grabieże, prześladowania), do czego istnieją uzasadnione przesłanki. W dochodzeniu będzie brany pod uwagę okres od 1 lipca do 10 października 2008 roku. Jest to pierwsze śledztwo MTK poza Afryką.

 

M.D.

Możliwość komentowania Międzynarodowy Trybunał Karny wszczyna śledztwo ws. wojny w Gruzji została wyłączona

Filed under Prawa człowieka, Prawo międzynarodowe

Uchodźcy skarżą niemiecki urząd ds. migracji

Jak donosi dziennik „Thueringer Allgemeine” już prawie 2300 uchodźców z krajów azjatyckich i afrykańskich pozwało niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców za opieszałość i zbyt powolne przetwarzanie wniosków o udzielenie azylu. Mimo że w ubiegłym roku m.in. o 40% zwiększono liczbę urzędników uchodźcy wciąż miesiącami czekają na rozstrzygnięcia procedur. Wśród pozywających najwięcej jest przybyszów z Afganistanu (560), Iraku (337), Erytrei (217) i Syrii (207).

 

M.D.

Możliwość komentowania Uchodźcy skarżą niemiecki urząd ds. migracji została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

1380 cywilnych ofiar rosyjskich nalotów w Syrii

Jak ogłosiło Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, w wyniku trwających od końca września nalotów lotnictwa rosyjskiego w Syrii zginęło już 1380 cywili. Wśród nich znajdowało się 195 kobiet i 332 dzieci. Ogólna liczba ofiar rosyjskich nalotów jak dotąd wyniosła 3758 osób.

M.D.

Możliwość komentowania 1380 cywilnych ofiar rosyjskich nalotów w Syrii została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Protest Chin w reakcji na amerykański niszczyciel na Morzu Południowochińskim

Amerykański okręt wojenny „Wilbur” przepłynął niedaleko wyspy Tryton na Morzu Południowochińskim. Spotkało się to z protestem Chin, roszczących sobie (obok Tajwanu i Wietnamu) prawo do archipelagu Wysp Paracelskich. Chiński MSZ oświadczył, że amerykański okręt naruszył chińskie prawo wpływając bez zezwolenia na wody terytorialne, a całą operację określił jako działania prowokacyjne i niebezpieczne. Według rzecznika Pentagonu kpt. Jeffa Davisa ćwiczenia na morzu były odpowiedzią na niezgodne z prawem międzynarodowym żądania Chin, by obce statki z wyprzedzeniem informowały o zamiarze tranzytu przez wody terytorialne.

M.D.

Możliwość komentowania Protest Chin w reakcji na amerykański niszczyciel na Morzu Południowochińskim została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Przedwczesne rozpoczęcie negocjacji pokojowych w sprawie Syrii

29 stycznia 2016r. w Genewie ruszyły pierwsze od dwóch lat negocjacje pokojowe, które miały zakończyć wojnę domową w Syrii. Ofiarami konfliktu jest już ponad ćwierć miliona ludzi, a dodatkowo 10 mln zostało zmuszonych do szukania nowego miejsca zamieszkania. Pośrednie rozmowy zostały zorganizowane przez specjalnego wysłannika ONZ, który zaprosił rząd syryjski i opozycję do rozmów w ramach obradującej w dwóch pomieszczeniach tzw. grupy parasolowej. Niestety udziału w obradach odmówił Wysoki Komitet Negocjacyjny (WKN). Podkreślił on bowiem brak zapewnień ze strony rządowej poszanowania warunków krytycznych , a zwłaszcza w zaprzestaniu bombardowań, zawieszenia broni czy głodzenia cywili.

Komitet miał wysłać do Genewy delegację, której celem miały być rozmowy z urzędnikami ONZ.

Niektórzy komentatorzy uznali to zamieszanie korzystne dla rządów prezydenta Syrii, który wykazał dobrą wolę do rozmów, ale bez konieczności ich prowadzenia.

 

NW

 

 

 

 

Możliwość komentowania Przedwczesne rozpoczęcie negocjacji pokojowych w sprawie Syrii została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe