Monthly Archives: Marzec 2015

Deklaracja Brukselska – czy doczekamy się mediacji w prawach człowieka?

W piątek 27 marca 2015 roku państwa przyjęły Deklaracje Brukselską stanowiącą kontynuację debaty nad reformą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

W deklaracji podkreślono ogólnie już znane trzy kierunki działań Trybunału:

  • zmniejszenie zaległości spowodowanych sprawami mającymi charakter powtarzalny na rzecz terminowego orzekania w sprawach poważnych i nowych w rozsądnym terminie,
  • zapewnienie pełnego i skutecznego wykonania wyroków ETPC,
  • zagwarantowanie pełnego i skutecznego nadzoru Komitetu Ministrów nad realizacją wszystkich orzeczeń w duchu dwustronnego dialogu i wzajemnej pomocy.

Szczególną uwagę zwraca jednak punkt poświęcony potrzebie znalezienia, zarówno na poziomie Sądu oraz w ramach mechanizmu wykonywania wyroków skutecznego rozwiązania postępowań odnoszących się do powtarzających się przypadków naruszenia praw człowieka. W tym aspekcie zachęca się państwa do wprowadzenia czy też spopularyzowania alternatywnych metod rozstrzygania sporów takich jak ugody czy jednostronne oświadczenia o uznaniu powództwa. W tym miejscu powstaje pytanie czy należy uznać to za zapowiedź tworzenia mechanizmów mediacyjnych czy arbitrażowych. Jeśli tak, to na jakim poziomie (krajowym czy jednak międzypaństwowym), w jaki sposób i przy udziale jakich podmiotów? Sam pomysł wydaje się ciekawy, zwłaszcza w kontekście istnienia mechanizmów wyroków pilotażowych oraz bogatego orzecznictwa ETPC.

Możliwość komentowania Deklaracja Brukselska – czy doczekamy się mediacji w prawach człowieka? została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Rezolucje ONZ w sprawie Libii

W dniu dzisiejszym Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednogłośnie dwie odrębne rezolucje w sprawie Libii. W pierwszej z nich wezwała do natychmiastowego i bezwarunkowego zawieszenia broni i przedłużyła misję wspierającą (UNSMIL) do 15 września. W drugiej z rezolucji potrzymała embargo na dostawy broni to tego państwa z uwagi na zagrożenie terrorystyczne.

Jednocześnie Rada Bezpieczeństwa potępiła stosowanie przemocy wobec ludności cywilnej orz brak poszanowania podstawowych praw człowieka, jak również wezwała do pociągnięcia winnych tychże czynów do odpowiedzialności.

Rezolucje są z pewnością są częściową odpowiedzią na opublikowany ostatnio raport ONZ dotyczący prześladowań obrońców praw człowieka. Więcej na temat raportu tutaj.

Możliwość komentowania Rezolucje ONZ w sprawie Libii została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Zmarł Profesor Karol Wolfke

Dnia 8 marca 2015 roku zmarł prof. Karol Wolfke jeden z najwybitniejszych przedstawicieli prawa międzynarodowego i światowej sławy uczony.

Urodził się w Zurychu 4 czerwca 1915 roku. Jego ojcem był znakomity fizyk Mieczysław Wolfke (prekursor holografii, współpracującym m.in. z Albertem Einsteinem). Profesor Wolfke od 1935 roku do rozpoczęcia II wojny światowej studiował prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie oraz w Warszawie. Okres wojny spędził w oflagu Murnau.

Od 1946 roku związany z Uniwersytetem Wrocławskim. W swojej pracy naukowej szczególne miejsce poświęcił historii i kodyfikacji prawa międzynarodowego. Był również członkiem Komitetu Tworzenia Norm Zwyczajowych Prawa Międzynarodowego przy Komisji Prawa Międzynarodowego oraz Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze.

W dniu 4 czerwca 2015 Profesor obchodziłby swoje 100 urodziny.

Możliwość komentowania Zmarł Profesor Karol Wolfke została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Instytut Prawa Humanitarnego w Genewie

Prezentacja1W Instytucie Prawa Humanitarnego w dniach 19-20 lutego 2015 odbyła się XX międzynarodowa konferencja dotycząca pomocy humanitarnej poświęcona problematyce ochrony rodziny oraz problemom migracji. Konferencja organizowana była przy współpracy Uniwersytetu Webster.

Możliwość komentowania Instytut Prawa Humanitarnego w Genewie została wyłączona

Filed under Prawa człowieka