Daily Archives: 24 lutego 2015

Sędzia MTS Christopher Greenwood

Christopher Greenwood urodził się 12 maja w Wellingborough w Wielkiej Brytanii. Jest brytyjskim prawnikiem,profesorem prawa międzynarodowego adwokatem a od 6 lutego 2009 roku jest sędzią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Christopher Greenwood jest absolwentem studiów prawniczych w Cambridge University. W latach 1978-1996 był członkiem Magdalene College w Cambridge jako wykładowca prawa. W 2009 roku został członkiem honorowym tego kolegium.W 1996 roku został profesorem prawa międzynarodowego na London School of Economics , gdzie wykładał przez 13 lat do czasu powołania na sędziego MTS.

Jeżeli chodzi o karierę prawniczą to w 1978 roku uzyskał prawo zawodu reprezentowania klientów na rozprawach sądowych czyli tzw. barrister. W 1999 roku otrzymał tytuł radcy królowej,przysługujący najbardziej doświadczonym barrister.

Reprezentował klientów przed sądami międzynarodowymi m.in. Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka jakże Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii.Był również zatrudniany przez rządy państw jako ich pełnomocnik w procesach przed MTS. Występował w takim charakterze w sprawach takich jak: Jugosławia przeciwko Wielkiej Brytanii (w związku z użyciem siły podczas operacji Allied Force) czy też Libia przeciwko Wielkiej Brytanii (w związku z zamachem na Lockerbie).

W 2009 roku otrzymał dożywotni tytuł szlachecki Sir (już po swoim wyborze do MTS) co jest niemal przywilejem w Wielkiej Brytanii sędziów orzekających w wyższych instancjach. Jest to osoba o wysokich osiągnięciach w dziedzinie prawa.
M.O.

Możliwość komentowania Sędzia MTS Christopher Greenwood została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Wyrok MTS w sprawie Chorwacja vs Serbia

Już 15 lat minęło od początku postępowania i już prawie 7 lat po wydaniu pierwszego wyroku w kwestii zarzutów wstępnych . Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w którym w kolejnej sprawie dotyczącej stosowania konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, tym razem z wniosku Chorwacji przeciwko Serbii. Jednak w tym przypadku Trybunał badał nie tylko podnoszone przez Chorwację zarzuty naruszenia konwencji przez siły serbskie walczące na terytorium chorwackim w latach 1991-1995 przeciwko niepodległości Chorwacji. MTS uznał się bowiem za właściwy także w odniesieniu do rozpatrzenia wzajemnego powództwa Serbii, zarzucającej z kolei popełnienie ludobójstwa na ludności serbskiej przez siły chorwackie w czasie operacji w Srpskiej Krajinie w 1995 roku.

Wyrok MTS po raz kolejny pokazuje jak trudno udowodnić istnienie „ludobójczego zamiaru” i tym samym popełnienie zbrodni ludobójstwa, a w konsekwencji pociągnąć państwo do odpowiedzialności za ludobójstwo. Jednocześnie można odnieść wrażenie, że ze względu na stosunkowo szeroki podmiotowy zakres jurysdykcji Trybunału w odniesieniu do konwencji ws. zbrodni ludobójstwa, państwa mogą próbować zasłaniać się konwencją i przedstawiać jako ludobójstwo wydarzenia, które już na pierwszy rzut oka nie powinny zostać tak zakwalifikowane, ale nie ma innego sposobu, by stały się one przedmiotem postępowania przed MTS.

Według MTS takich wniosków nie można wywieść ani z postępowania sił serbskich wobec Chorwatów, ani z zachowań sił chorwackich wobec Serbów. W konsekwencji, ponieważ „ludobójczy zamiar” jest kluczowym elementem definicji zbrodni ludobójstwa, odróżniającym ją od innych zbrodni międzynarodowych, Trybunał ostatecznie w całości oddalił zarówno roszczenia Chorwacji, jak i Serbii, uznając, że w żadnym ze wskazanych przypadków nie doszło do naruszenia konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Uznał jednocześnie, że w świetle takich ustaleń nie ma potrzeby rozstrzygania innych podnoszonych wcześniej problemów, tj. kwestii przypisania popełnionych czynów państwom czy sukcesji w odniesieniu do odpowiedzialności międzynarodowej.

MJ

Możliwość komentowania Wyrok MTS w sprawie Chorwacja vs Serbia została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe