Daily Archives: 9 lutego 2015

Kazus Sprawa legalności grożenia użyciem lub użycia broni nuklearnej

Stan faktyczny: Zgromadzenie ogólne ONZ w przyjętej 15.12.1994 roku rezolucji zwróciło się do MTS, aby ten pilnie udzielił odpowiedzi na następujące pytanie: Czy groźba użycia broni atomowej w jakichkolwiek okolicznościach jest dopuszczalne pod rządami prawa międzynarodowego? Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał w pełni swą właściwość do sporządzenia opinii.Podsumowując rozważania MTS stwierdza, że nie ma wystarczających danych umożliwiających wywiedzenie z całą pewnością wniosku,iż użycie broni nuklearnej jest niezgodne z zasadami i regułami prawa międzynarodowego.

Rozważania prawne:Analizując wskazane postanowienia karty NZ, MTS stwierdził :,, Te postanowienia nie odnoszą się do rodzajów broni.Dotyczą użycia siły ,niezależnie od tego jakiej broni się używa.Karta ani nie zakazuje wyraźnie ,ani nie pozwala na użycie jakiegoś rodzaju broni, włączając w to broń atomową. Zamykając swe rozważania w tej części MTS stwierdzał ,,pojawienie się jako lex lata reguły zwyczajowej zakazującej użycia broni nuklearnej jako takiej jest hamowanie za sprawą ciągle kształtujących się napięć pomiędzy rodzącą się opinio iuris z jednej strony i ciągle silnym przywiązaniem do praktyki odstraszania z drugiej”.

MO,KG,AC

Możliwość komentowania Kazus Sprawa legalności grożenia użyciem lub użycia broni nuklearnej została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Bohdan Winiarski

Bohdan Winiarski- urodzony w 1884 r- polski prawnik, sędzia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w latach 1946-1967, w latach 1961-1964 przewodniczący Trybunału. Jest jedną z najważniejszych postaci polskiej nauki prawa w XX wieku.

W przeszłości Winiarski był wieloletnim działaczem stronnictw narodowych przed wybuchem I wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę był radcą prawnym delegacji polskiej na konferencję pokojową po I wojnie światowej w czerwcu 1919 r. Uczestniczył również czynnie w pracach Ligi Narodów, będąc m.in. przewodniczącym Komisji Prawa Rzecznego Ligi. Opowiadał się po stronie przeciwników rządów sanacji.

W czasie wojny więziony przez Niemców przez kilka miesięcy w 1939 r., lecz potem został zwolniony i czynnie angażował się w życie polityczne emigracji polskiej. Po 1945 r Winiarski przekazał władzom komunistycznym w Polsce rezerwy złota będące własnością Banku Polskiego z czasów przedwojennych. Będąc sędzią MTS, Winiarski cieszył się uznaniem wśród polskiej inteligencji, szczególnie w zakresie rozważań o prawie międzynarodowym. Zmarł w 1969 r.

Możliwość komentowania Bohdan Winiarski została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe