Daily Archives: 13 stycznia 2015

Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza

Dnia 10 grudnia 1982 roku w Montego Bay na Jamajce została podpisana Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza zwana również Konwencją Jamajską. Obecnie stanowi ona podstawowy dokument prawny w dziedzinie praw morza. Została ratyfikowana przez 165 państw i Unię Europejską. Nie została jednak ratyfikowana przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, a przez Turcję nawet nie podpisana, jednak nawet te państwa wskazują ten dokument jako kodyfikacja zwyczajowego prawa morza i przestrzegają jej postanowień.

J.P.

Możliwość komentowania Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Prawa wyborcze kobiet

Mimo tego, że żyjemy w XI w. nie oznacza to, że wszyscy jesteśmy równi. Są kraje, w których kobiety nie mają prawa głosu. Jest to Arabia Saudyjska i Burnei, natomiast w Libanie glosować mogą tylko kobiety legitymujące się odpowiednim wykształceniem. Walka o prawa wyborcze dla kobiet rozpoczęła się już w XVIII wieku.  Pierwszą „współczesną” wojowniczką o prawa wyborcze kobiet była Olimpia de Gouges, którą ścięto 3 listopada 1793 za przygotowanie w czasie Rewolucji Francuskiej Deklaracji Praw Kobiety i Obywatelki. Pierwszym zaś terytorium, w którym kobiety zostały dopuszczone do głosowania było Terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, lecz dopiero w 1869 roku. W Europie po raz pierwszy kobiety mogły glosować w Wielkim księstwie Finlandii od 1 czerwca 1906 roku. W Polsce prawo głosu dla kobiet datuję się na 1918 rok.

J.P.

Możliwość komentowania Prawa wyborcze kobiet została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Angelina Jolie jako ambasador dobrej woli ONZ

Angelina Jolie jest niewątpliwie jedną z najbardziej rozpoznawalnych oraz najlepiej zarabiających gwiazd Hollywood. Każdy film z jej udziałem okazuje się hitem za sprawą jej talentu. Jest również jedną z niewielu gwiazd, która włącza się w akcje humanitarne oraz pomoc potrzebującym. Podczas jednego z wywiadów zapytana o swoją działalność dobroczynną odpowiedziała „Zarabiam tak idiotycznie duże pieniądze, że grzechem byłoby nie podzielić się nimi z tymi, którzy tego potrzebują”. Za udział w sesji fotograficznej, w której wystąpiła z dwójką swoich dzieci otrzymała honorarium 15 milionów dolarów, cała kwota została rozdzielona między kilkadziesiąt organizacji społecznych. W 2011 roku odwiedziła włoską wyspę Lampedusa na którą w krótkim czasie przypłynęło ponad 40 tysięcy uchodźców. 2010 roku wraz z mężem apelowała o pomoc dla ofiar powodzi w Pakistanie , który zmusił do opuszczenia miejsc zamieszkania 20 mln osób. Jolie, która jako ambasador dobrej woli ONZ była już na Haiti, w Iraku i innych państwach.

K.S

Możliwość komentowania Angelina Jolie jako ambasador dobrej woli ONZ została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

VIII Seminarium Warszawskie

Dnia 24 października 2014 roku odbyło się VIII Seminarium Warszawskie poświęcone problematyce zakazu dyskryminacji. Zorganizowane zostało przez  Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Jednym z głównych tematów były zagadnienia związane z analizą polskiego porządku prawnego w kontekście jego zgodności z Protokołem nr 12 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Debatowano nad kwestiami dotyczącymi dyskryminacji na tle społecznym i etnicznym, osób niepełnosprawnych oraz rasizmem. Poruszono również granicę możliwości anonimowej wypowiedzi w internecie. Protokół nr 12 wszedł w życie w dniu 1 kwietnia 2005 roku. Dotychczas podpisało go 37 państw, natomiast ratyfikowało 18. Polska jak dotąd nie ratyfikowała tego dokumentu, jakkolwiek obecnie toczy się dyskusja nad potrzebą zmiany tego stanu rzeczy.

K.S

Możliwość komentowania VIII Seminarium Warszawskie została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Siermiński przeciwko Polsce

Dnia drugiego grudnia 2014 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Siermiński przeciwko Polsce. Skarżący, jako właścicieli Warszawskiej nieruchomości, wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji z 1961 roku która mówiła o wywłaszczeniu jego poprzedników. Decyzją z dnia 20 września 1994 roku Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji. Następnie Siermiński wniósł o ustanowienie użytkowania wieczystego oraz o wypłatę odszkodowania. Postępowanie o ustanowienie użytkowania wieczystego zostało wszczęte w dniu 10 października 1994 roku. Postępowanie o odszkodowanie oparte o art.  160 Kodeksu postępowania zostało zakończone w 2001 odmową przyjęcia. Trybunał stwierdził, iż postępowania administracyjne wszczęte z wniosku skarżącego toczyły się z przekroczeniem rozsądnego terminu przewidzianego w art. 6 Konwencji w związku z czym doszło do naruszenia tego przepisu Konwencji, a także przepisu art. 1 Pierwszego Protokołu Dodatkowego. Tytułem słusznego zadośćuczynienia Trybunał przyznał skarżącemu kwotę 17 000,00 euro, a także tytułem zwrotu kosztów poniesionych w postępowaniu przed Trybunałem kwotę 75 euro.

K.S

Możliwość komentowania Siermiński przeciwko Polsce została wyłączona

Filed under Prawa człowieka