Daily Archives: 4 listopada 2014

Posiedzenie senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji

magnifying-glass-68206_640W dniu 30 września 2014 roku w Senacie RP odbyło się posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Głównym tematem było rozpatrzenie „Raportu z wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez Polskę za 2013 rok”. Większość raportu odnosi się do wyroków jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce. W raporcie najbardziej skupiono się na przewlekłości postępowań sądowych, a także nadmiernej długości tymczasowego aresztowania.
Na dzień 31 grudnia 2013 roku te dwie grupy spraw stanowiły 70 % wszystkich orzeczeń znajdujących się w fazie wykonywania. W owej fazie jest około 800 polskich orzeczeń, z czego około 700 wyroków, większość dotyczy przewlekłości postępowań sądowych.

N.W

Możliwość komentowania Posiedzenie senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Art. 10 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (ratyfikowanej przez Polskę 19 stycznia 1993 r.)

ART1. Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. Niniejszy przepis nie wyklucza prawa Państw do poddania procedurze zezwoleń przedsiębiorstw radiowych, telewizyjnych lub kinematograficznych.

2. Korzystanie z tych wolności, jako pociągające za sobą obowiązki i odpowiedzialność, może podlegać takim wymogom formalnym, warunkom, ograniczeniom i sankcjom, jakie są przewidziane przez ustawę i niezbędne w społeczeństwie demokratycznym w interesie bezpieczeństwa państwowego, integralności terytorialnej lub bezpieczeństwa publicznego, ze względu na konieczność zapobieżenia zakłóceniu porządku lub przestępstwu, z uwagi na ochronę zdrowia i moralności, ochronę dobrego imienia i praw innych osób oraz ze względu na zapobieżenie ujawnieniu informacji tajnych lub na zagwarantowanie powagi i bezstronności władzy sądowej.

K.S

Możliwość komentowania Art. 10 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (ratyfikowanej przez Polskę 19 stycznia 1993 r.) została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Smolczewski i Węgrzynowski przeciwko Polsce

By Trygve W Nodeland (Own work)

By Trygve W Nodeland (Own work)

Szymon Węgrzynowski i Tadeusz Smolczewski w jednym z wydań „Rzeczpospolitej” zostali posądzeni przez dziennikarzy o „lewe” interesy. Obaj panowie są prawnikami. Redaktorzy zarzucili, że W. i S. współpracują z politykami i dzięki temu, dorobili się sporej fortuny na przestrzeni lat.

Prawnicy nie byli dłużni. Dążyli do tego by wydano wyrok na dziennikarzy i redakcję, oraz by usunięto artykuł, który widnieje po dziś dzień w archiwum gazety. Niestety tej ostatniej czynności wykonać nie można było. Sąd uznał to żądanie za absurdalne, gdyż artykuł nie został ponownie opublikowany. Zatem W. i S. zgłosili sprawę do ECHR, zaznaczając, że naruszone zostało prawo poszanowania życia prywatnego i dobrego mienia.

Trybunał zgodził się z wyrokami polskich sądów. Zgodził się, że artykuł oczerniał skarżących, lecz nie ma podstaw ku temu, by usuwać dane z archiwum prasowego.

Kacperiusz.

Możliwość komentowania Smolczewski i Węgrzynowski przeciwko Polsce została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Katyński Wyrok Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

By Trygve W Nodeland (Own work)

By Trygve W Nodeland (Own work)

Postawienia w sprawie „skargi katyńskiej” nie były łatwe. Sprawa trafiła do Wielkiej Izby. Wcześniej swój wyrok wydała siedmioosobowa izba 16 kwietnia 2012 roku. Izba orzekła, że doszło do poniżającego i nieludzkiego traktowania skarżących, bliskich ofiar zbrodni z 1940 roku sprzecznego z  art.3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Odmawiając przekazania kopii postanowienia, które zamknęło by rosyjskie śledztwo, Rosja naruszyła też art.38 konwencji, który wymaga podjęcia przez państwo współpracy z Trybunałem. Jednocześnie strasburscy sędziowie uznali jednym głosem większość, że nie mogą badać, czy rosyjskie postępowanie wyjaśniające w sprawie zbrodni katyńskiej było skuteczne. Trybunał nie był czasowo właściwy, by rozpoznać zarzut załamania tzw. procesowej części art.2, który chroni prawo do życia.

W wyroku ogłoszonym 21 października 2013 roku, uznano że nie można zbadać zarzutu dotyczącego rosyjskiego śledztwa katyńskiego.

http://www.hfhr.pl/

 

A.D

Możliwość komentowania Katyński Wyrok Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Błaja News przeciw Polsce

By Trygve W Nodeland (Own work)

By Trygve W Nodeland (Own work)

Skarżąca w tej sprawie zarzuciła , iż zapłata zadośćuczynienia za rzekome zniesławienie Rzecznika Prokuratury Apelacyjnej , w związku z materiałem jaki skarżąca udostępniła prasie oraz nakazanie jej przeproszenia, naruszyło prawo do swobody wypowiedzi.

Zarzuty oddalono, a Trybunał stwierdził, ze rozstrzygniecie wydano w wyniku dokładnego przeanalizowania sprawy odwołując się do przeprowadzonego przez sądy krajowe postępowania.

Skarżąca nieodpowiednio zachowała się w stosunku do materiałów jakie opublikowała nie dochowując staranności ,wymaganej w tej sytuacji od dziennikarzy.
Skarżąca została pociągnięta tylko do odpowiedzialności cywilnej, gdyż nie zostało wszczęte postępowanie karne. Trybunał na tle zaistniałej sytuacji stwierdził, że ingerencja w wypowiedz skarżącej była zgodna z prawem.

K.S

Możliwość komentowania Błaja News przeciw Polsce została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

64-lecie ogłoszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

document-428331_12804 listopada 1950 r. w Rzymie nastąpiło otwarcie do podpisu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Jest ona międzynarodową umową, podpisaną przez członków Rady Europy, która po uzyskaniu 10 niezbędnych ratyfikacji weszła w życie niemalże 3 lata później (3 września 1953 r.)

Konwencja ta gwarantuje ochronę praw człowieka, obywatelom państw członkowskich RE i jest zarówno gwarantem niektórych praw, zamieszczonych w „Powszechnej deklaracji praw człowieka”. W oparciu o nią, powstał Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) z siedzibą w Strasburgu, gdzie można składać tzw. skargi międzypaństwowe.
Obecna ilość stron konwencji wynosi 47, są to wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, gdyż aktualnie jest to warunkiem członkostwa w tej międzynarodowej organizacji rządowej.

W Polsce została ratyfikowana i weszła w życie z dniem 19 stycznia 1993 r.

Tekst konwencji

R.B.

Możliwość komentowania 64-lecie ogłoszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka została wyłączona

Filed under Prawa człowieka, Prawo międzynarodowe