Daily Archives: 3 listopada 2014

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Węgier

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Węgier o grobach żołnierzy i cywilnych ofiar wojen oraz poświęconych im miejscach pamięci, sporządzona w Warszawie dnia 24 października 2013 r.

Umowa reguluje wszystkie kwestie związane z ustaleniem, dokumentowaniem, rejestrowaniem, urządzaniem, zachowaniem, należytym utrzymaniem i ochroną grobów i cmentarzy wojennych polskich i węgierskich żołnierzy i cywilnych ofiar wojen oraz poświęconych im miejsc pamięci, jak również wszystkie sprawy związane z ekshumacją szczątków i ich godnym ponownym pochowaniem.

 

T.S. i A.K.

Możliwość komentowania Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Węgier została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Umowa pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o handlu i współpracy gospodarczej

document-428331_1280W dniu 4 października 1991 roku Polska i Ukraina zawarły umowę o handlu i współpracy gospodarczej. Zawarte w niej postanowienia określały formę wzajemnych rozliczeń (w walutach wymienialnych lub jako operacje barterowe), regulowały zasady współpracy gospodarczej na poziomie regionalnym oraz precyzowały formę bezpośrednich kontaktów między przedsiębiorstwami. Dokument ten umożliwiał zawieranie kontraktów indywidualnych. Obydwa państwa przyznały sobie klauzulę najwyższego uprzywilejowania w odniesieniu do ceł, podatków i formalności dotyczących importu i eksportu towarów i usług. Określono również sposoby realizowania tej współpracy między innymi poprzez wymianę przedstawicieli handlowych, powoływanie i tworzenie wspólnych przedsiębiorstw, wymianę specjalistów i usług consultingowych, wspólne prace naukowo-badawcze w tym zakresie oraz poprzez organizowanie wystaw i targów.
AC

Możliwość komentowania Umowa pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o handlu i współpracy gospodarczej została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Traktat trzeciego rozbioru Polski

document-428331_1280Traktat trzeciego rozbioru Polski
Dnia października 1795 roku w Sankt Petersburgu podpisany został traktat pomiędzy monarchami Austrii, Rosji oraz Prus. Na jego mocy przeprowadzony został III rozbiór Rzeczypospolitej a wraz z nim Polska przestała istnieć na mapie Europy. Podział terytorium Rzeczypospolitej pomiędzy zaborców wyglądał następująco:

  • Prusy zyskały część Mazowsza z Warszawą, Podlasia, Litwy oraz województwa krakowskiego. Pomimo, iż Prusom przypadła najmniejsza część. Były to tereny najbardziej rozwinięte gospodarczo.
  • Austria natomiast zajęła Lubelszczyznę oraz zaanektowała część Podlasia, Mazowsza oraz resztę Małopolski z Krakowem. Były to tereny najliczniej zaludnione.
  • Rosji przypadł największy obszar. Były to wszystkie ziemie na wschód od Niemna i Bugu.

Sygnatariuszami umowy byli Fryderyk August Emanuel hrabia von Tauenzien, hrabia Iwan Ostermann, Aleksander hrabia Bezborodko, Arkadij hrabia Morkow.
Pomimo, iż rozbiory Polski były przykładem pogwałcenia norm prawa międzynarodowego (ustalenia na rzecz podmiotu trzeciego, tajna dyplomacja) niestety nikt w tamtych czasach nie przykładał do tego szczególnej wagi.

M.G & M.K

Możliwość komentowania Traktat trzeciego rozbioru Polski została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Thomas Hobbes (1588 – 1679)

Thomas Hobbes – urodzony w Westport, absolwent Oxfordu, angielski filozof i autor licznych prac m.in. „Leviatan”, „De homine”, „De cive”. Jest uznawany za jednego z ojców prawa międzynarodowego. Thomas Hobbes twierdził, że prawo naturalne jeśli takowe istnieje, prowadzi do chaosu czy też wojny każdego z każdym. Hobbes uważa, że w stanie natury ludzie żyli w anarchii i strachu przed śmiercią z powodu braku zorganizowanych instytucji zdolnych do egzekwowania reguł. Aby tego uniknąć ludność musi w pełni zawierzyć suwerenowi w drodze umowy społecznej, która doprowadzi do uporządkowania relacji w stosunkach państwowych.

 

M.G & M.K & S.W

Możliwość komentowania Thomas Hobbes (1588 – 1679) została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

VIII Seminarium Warszawskie. Prawa człowieka i ich ochrona.

magnifying-glass-68206_640

Dnia 24 października 2014 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych po raz ósmy zorganizowało seminarium poświęcone prawom człowieka i ich ochronie. W tym roku spotkanie zadedykowane było problemowi dyskryminacji. Podczas rozważań nad Protokołem nr 12 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności osoby biorące udział w dyskusji mówiły między innymi o krokach jakie należałoby podjąć aby zapewnić obywatelom ochronę wynikającą z wcześniej wspomnianego protokołu oraz o znaczeniu ich równego dostępu do praw gwarantowanych w systemie Europejskiej konwencji praw człowieka.

Zapis transmisji internetowej z VIII Seminarium Warszawskiego „Równość w dostępie do praw gwarantowanych w systemie Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności – aktualny stan i wyzwania” można obejrzeć pod adresem: http://streamedia.pl/viii-seminarium-warszawskie/

P.M.

Możliwość komentowania VIII Seminarium Warszawskie. Prawa człowieka i ich ochrona. została wyłączona

Filed under Prawa człowieka