Daily Archives: 1 listopada 2014

Baruch Spinoza / Samuel Pufendorf

Baruch Spinoza (1632-1677), filozof pochodzenia żydowskiego, który osiadł w Niderlandach. Za największe dzieło Spinozy uważa się Etykę sposobem geometrycznym wyłożoną, przedstawił tam swoje poglądy, na które wyraźny wpływ mieli kabaliści.

W swoich dziełach czerpał między innymi z Kartezjusza, naśladował koncepcję racjonalności, nie uznał jednak kartezjańskiego podziału rzeczywistości na ducha i świat.

Chciał stworzyć system monoteistyczny, w którym jedna substancja zostałaby przyjęta jako Bóg, uznając, że świat nie może istnieć bez niego. Był to pogląd, który utożsamiał Boga i przyrodę czyli tzw. panteizm, za co Spinoza został wykluczony z synagogi.

Spinoza uważał, że Bóg ma nieskończenie wiele atrybutów, ale tylko dwa są przez człowieka poznawalne – materia oraz myślenie.

Spinoza był zwolennikiem radykalnego determinizmu, co wiązało się z tym, że traktował świat jako mechanizm. Koncepcja ta rzutowała na kwestie etyczne: Spinoza, podobnie jak stoicy, utrzymywał, że działanie dobre etycznie musi być zgodne z naturą.


Samuel Pufendorf (1632-1694), niemiecki historyk oraz teoretyk prawa. W 1662 roku mianowany profesorem na jednym z niemieckich uniwersytetów.

Uważa się go za jednego z twórców prawa międzynarodowego i teorii prawa natury. Wprowadził również do terminologii naukowej słowo „kultura”, które odnosiło się do wynalazków wprowadzonych przez człowieka. Miał on również swój wpływ na propagowanie idei równości państw.

~BZ

Możliwość komentowania Baruch Spinoza / Samuel Pufendorf została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Polska podpisała protokół nr 14bis

ekpcProtokół nr14bis do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolnościach został otarty do podpisu dnia 27 maja 2009 r. Aby zaś mógł wejść w życie potrzebował ratyfikacji trzech państw. Został podpisany dnia 1 października 2009 roku i w tym samym dniu wszedł w życie Podpisał ją Stały Przedstawiciel przy Radzie Europy – Ambasador Piotr A. Świtalski.

Owy protokół ma przyczynić się do zwiększenia szybkości orzekania wyroków przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Do wejścia w życie Protokołu nr 14 umożliwia tymczasowe i natychmiastowe stosowanie dwóch procedur z Protokołu nr 14. Jednakże tyczy się to tych tylko państw, które wyrażają na to zgodę.

D.Z.

Możliwość komentowania Polska podpisała protokół nr 14bis została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe