Monthly Archives: Listopad 2014

Marek Nowicki – obrońca praw człowieka

W historii praw człowieka istniało wielu jego obrońców. Wśród nich było i jest wielu Polaków, jednym z nich był Marek Nowicki. Z zawodu fizyk jądrowy, po pracy – działacz społeczny i obrońca praw człowieka.

Na początku lat ’80 działał w NSZZ Solidarność w Mazowszu. Znalazł się w komisji mediacji, a następnie w Technicznej Organizacji Akcji Protestacyjnych Regionu. Organizował strajki i demonstracje uliczne. Między innymi za te działania został internowany do Załęża, Kielc i Białołęki.

Od roku 1982 działał w podziemiach. Napisał raport nt. naruszeń praw człowieka w PRL-u i przekazywał je Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Założony nielegalnie Komitet Helsiński, po upadku komunizmu przeobraził się w Helsińską Fundację Praw Człowieka, która istnieje po dziś dzień.

Nowicki w ONZ czy OBWE był bardzo często zapraszany w roli eksperta i wykładowcy. Współdziałał z polskimi politykami nad nową konstytucją, a poza tym był autorem wielu programów edukacyjnych, publikacji i scenariuszy dotyczących praw człowieka.

Kacperiusz.

Możliwość komentowania Marek Nowicki – obrońca praw człowieka została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Konwencja ws. likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet

18 grudnia 1979 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zatwierdziło konwencję dotyczącą dyskryminacji kobiet. Zawarto w niej trzydzieści artykułów i napisano w sześciu językach. Została zaś ona złożona Sekretarzowi Generalnemu ONZ.

Konwencja ta otwiera w pełni równouprawnienie kobietom w życiu politycznym, ale i społecznym, gospodarczym czy kulturalnym. Oznacza to, że kobiety mogą brać czynny i bierny udział w wyborach. Mają pozwolenie na zrzeszanie się w organizacjach, stowarzyszeniach. Daje możliwość starania się o obywatelstwo innego kraju niż macierzysty, ale zarazem nie zmusza do przyjęcia innego jeśli małżonek jest innego pochodzenia.

Akty dają możliwość rozwoju zawodowego. Kobieta ma swobodne prawo do wyboru zawodu, a w pracy może starać się o rozwój czy awans. Od tego momentu kobiety mogą brać kredyty w bankach, uczestniczyć w imprezach sportowo-rekreacyjnych, wybierać miejsce zamieszkania. Poza tym nie są gorszą stroną w małżeństwie.

Kacperiusz.

Możliwość komentowania Konwencja ws. likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Każdego roku w dniu 20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta została wybrana z uwagi na uchwalenie przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Deklaracji Praw Dziecka oraz uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka.

Ustanowienie zalecenia dla świętowania Dnia Praw Dziecka miało miejsce w rezolucji 836 z 14 grudnia 1954 r. w której to napisano, że „każdy kraj powinien wprowadzić dzień dla dzieci, który będzie poświęcony promowaniu braterstwa i zrozumienia wśród dzieci na całym świecie, i który będzie wyróżniać się  zachęcaniem dla poprawy poziomu dobrobytu dla dzieci na całym świecie”. Tym samym można uznać, iż propagując prawa dziecka w Dniu Dziecka przypadającym 1 czerwca Polska czyni zadość wytycznym rezolucji.

Treść rezolucji dostępna jest pod adresem: http://www.un.org/en/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/RES/836%28IX%29

Możliwość komentowania Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Konwencja z Aarhus

document-428331_1280Konwencja o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska- podpisana 25 czerwca 1998 r. w duńskim Aarhus, podczas IV Paneuropejskiej Konferencji Ministrów Ochrony Środowiska, weszła w życie 30 października 2001 r.

Głównymi postanowieniami tej konwencji są: prawo obywateli do informacji o stanie środowiska naturalnego, zapewnienie uznania i wsparcia organizacji zajmujących się ochroną środowiska oraz umożliwienia udziału obywatelom w przedsięwzięciach dotyczących ochrony środowiska. Tematyka tejże konwencji zalicza się do trzeciej generacji praw człowieka, która obejmuje m.in. prawo do zdrowego środowiska naturalnego.

M.B.

Możliwość komentowania Konwencja z Aarhus została wyłączona

Filed under Prawa człowieka, Prawo międzynarodowe

Konwencja o prawach dziecka

document-428331_1280Konwencja o prawach dziecka – międzynarodowa konwencja przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 20 listopada 1989 roku. Dokument ten obowiązuje niemalże we wszystkich krajach świata. W maju 2010 roku liczba ratyfikacji wynosiła 193 z wyjątkiem Somalii i USA. W konwencji tej zostały zapisane wszystkie prawa dziecka.

Podpisanie Konwencji było dla Polski jednym z ważniejszych osiągnięć w dziedzinie Praw Dziecka.

Treść konwencji składa się z preambuły i 54 artykułów. Formułując katalog kierowano się takimi zasadami jak:

  • dobro dziecka,
  • równość: każde dziecko jest równe bez względu na pochodzenie, płeć, narodowość, it.
  • poszanowanie odpowiedzialności i praw obojga rodziców,
  • pomoc państwa.
  • dziecko jest podmiotem samodzielnym, ale ze względu na niedojrzałość fizyczną i psychiczna potrzebuje opiekuna i ochrony prawnej,
  • jako istota ludzka dziecko wymaga poszanowania tożsamości, godności oraz prywatności,
  • najlepszym środowiskiem wychowania dziecka jest rodzina,
  • państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać jej w jej funkcjach.

Katalog praw i wolności obejmuje prawa cywilne, polityczne, kulturalne, socjalne i ekonomiczne.

Polska konwencję te ratyfikowała w czerwcu 1991 roku z kilkoma zastrzeżeniami i własną interpretacja niektórych przepisów. Pierwsze zastrzeżenie mówiło o tym, że dziecko adoptowane nie ma prawa poznać rodziców biologicznych, zaś drugim zastrzeżeniem dotyczyło wieku, w którym można powołać do służby wojskowej lub działań wojennych. Oba te zastrzeżenia zostały wycofane w marcu 2013 roku.

A.W.

Możliwość komentowania Konwencja o prawach dziecka została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Szirin Ebadi

Ebadi Szirin Ebadi– prawniczka irańska, nauczycielka akademicka, publicystka, a także działaczka na rzecz praw człowieka.

Jest pierwszą kobietą w historii Iranu, która została sędzią. Gdy zakazano jej wykonywania zawodu, została adwokatem i broniła działaczy opozycji. Została aresztowana i otrzymała wyrok trzech lat pozbawienia wolności, który został zawieszony przez interwencję i naciski opinii publicznej. Szirin Ebadi jest nieoficjalnym Rzecznikiem praw irańskich kobiet i założycielką Towarzystwa Obrony Praw Dzieci w Iranie. W 1994 roku napisała książkę pod tytułem „Historia i dokumentacja praw człowieka w Iranie.”

Otrzymała ona wiele wyróżnień za działalność na rzecz praw człowieka, ale najważniejszym jest Pokojowa Nagroda Nobla, którą przyznano jej 10 grudnia 2003 roku.

 

A.W.

Możliwość komentowania Szirin Ebadi została wyłączona

Filed under Prawa człowieka, Prawo międzynarodowe