Daily Archives: 20 października 2014

Jeremy Bentham/Richard Zouche

Jeremy Bentham żył w latach 1748-1832, był prekursorem nowoczesnego pozytywizmu prawniczego. Dokonał ogromnego wkładu dla rozwoju pozytywizmu prawnomiędzynarodowego.

Richard Zouche żył w latach 1590-1660, pochodził z rodziny arystokratycznej. Poseł w parlamencie, profesor na uniwersytecie w Oxfordzie, zasiadający także krótki czas w Sądzie Admiralicji.W swojej najważniejszej pracy opowiedział się przeciwko objęciu immunitetu ambasadorskiego przez osoby z otoczenia ambasadora.Otwarcie popierał także rojalistów, na skutek czego stracił stanowisko sędziego. Publikował także wiele prac z zakresu prawa rzymskiego, kościelnego i morskiego. Dla prawa międzynarodowego najważniejsze było wydanie „Wytłumaczenia prawa i procedury fecjalnej albo prawa między narodami oraz ich kwestii”. Uznał też jako pierwszy prawo międzynarodowe za system kompletny i jako taki je badał.

AC

Możliwość komentowania Jeremy Bentham/Richard Zouche została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Alberto Gentili

Alberto Gentili

Absolwent i doktor prawa Uniwersytetu Perugii, ojciec świeckiej szkoły prawa międzynarodowego.

W 1582 roku został opublikowany jego traktat o prawie ambasad De Legationibus Libri tres. Nominowany pięć lat później na profesora królewskiego w zakresie prawa rzymskiego. Gentiliemu zawdzięczamy rozdzielenia fundamentów teologicznych i koncepcji metafizycznych od kwestii, które związane są z humanizmem i państwem.
Zerwał z bolońską tradycją postrzegania prawa międzynarodowego w kat. przedłużenia prawa cywilnego.

K.Gr.

Możliwość komentowania Alberto Gentili została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Conrad Braun

Był kanonikiem z Ausburga. Opierał swoje prace na prawie starożytnym (głownie rzymskim). W 1548 roku w swojej pracy  De Legationibus Libri quinque zrównał prawo do ochrony legata z ochroną ambasadora, dlatego jest uważany  za jednego z pierwszych autorów przepisów prawa dyplomatycznego. Podejmował też w swoich pracach tematykę wojny. Uważał, że jest ona słuszna w przypadku obrony oraz Boga. Było to zgodne z poglądami istniejącymi w tej epoce. Sprzeciwiał się  reformacji i prawu posiadania  majątku przez wyznawców protestantyzmu. Jego dzieła zadziwiają  do dzisiaj  techniką  literacka oraz logicznym wywodem.  Stanowią  one inspirację dla kolejnych badaczy  prawa międzynarodowego. Jego działa dopiero w XIX wieku przypomniał  amerykański  badacz  Wheaton

 

MZ

Możliwość komentowania Conrad Braun została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Samuel Rachel (1628- 1691)

untitledPochodził z małego miasteczka w Holsztynie. Ukończył studia prawnicze. Od 1665 roku był wykładowcą prawa naturalnego i międzynarodowego na stanowisku profesora na uniwersytecie w Kilonii. W 1676 roku wydał dzieło pt. Disserlationes de iure naturae et genlium tamże. Służył w służbie dyplomatycznej przy księciu Albrechcie von Schleswig- Holstein- Gottorp w Hamburgu. Prowadził badania wyłącznie pod kątem praktycznego ich wykorzystania. Uważał, że prawo naturalne skierowane na stosunki międzypaństwowe bazuje na traktatach i zwyczajach, przekształcając się in concreto w prawo pozytywne. Według Rachela prawo naturalne stanowiło zbiór zasad ogólnych, a praktycznego zastosowania należało szukać w prawie pozytywnym, innymi słowy prawo narodów to normy, na które państwa wyrażają zgodę tym samym zobowiązując się do ich przestrzegania. Opowiadał się za odróżnieniem prawa międzynarodowego od cywilnego.

J23

Możliwość komentowania Samuel Rachel (1628- 1691) została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Georg Friedrich von Martens

220px-Georg_Friedrich_von_MartensGeorg Friedrich von Martens żyjący w latach 1756 – 1821 był jednym z ojców założycieli prawa międzynarodowego. Na Martensie kończy się tzw. Epoka heroiczna prawa międzynarodowego ,a dzięki jego działalności podejście do tej gałęzi prawa stało się w pełni profesjonalne. Martens był absolwentem, profesorem i dziekanem wydziału prawa na Uniwersytecie w Gottlingen ,a następnie został rektorem tegoż uniwersytetu. Organizował kursy dyplomatyczne oraz wydawał publikacje naukowe. Najważniejszymi z nich były m.in. „Esej o istnieniu międzynarodowego prawa europejskiego”, „Zarys nowoczesnego prawa narodów opartego na traktatach i na praktyce” ,a także „Kursy dyplomatyczne”. Najważniejszym jednak dziełem Martensa było stworzenie koncepcji prawa do interwencji w wewnętrzne sprawy innego państwa w sytuacji kryzysu wewnętrznego na jego prośbę, w sytuacji szczególnej uznał również prawo do takiej interwencji nawet w wypadku braku takiej prośby.

Marcin Martinez Wystempski

Możliwość komentowania Georg Friedrich von Martens została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe