Monthly Archives: Październik 2014

Francisco de Vitoria

Francisco de Vitoria- urodził się z 1480 r., (niektóre źródła podają że 1483 lub 1486 r ), zmarł w 1546 r w Salamance- hiszpański teolog, jeden z głównych prekursorów teorii w prawie międzynarodowym, wykładowca akademicki, dominikanin.

De Vitoria zapisał się w historii prawa międzynarodowego jako propagator roli natury i godności człowieka, co stało się szczególnie widoczne w przypadku jego rozważań odnośnie kolonizacji Ameryki Południowej i Indian przez Hiszpanię w XV wieku, gdzie zadawał sobie pytanie, czy moralność uznająca praktyki ludobójstwa i kanibalizmu uzasadnia rozpoczęcie działań wojennych. Dla De Vitorii wojna była konieczna jedynie w celu ochrony ludności przez kanibalizmem i innymi działaniami prowadzącymi do ich unicestwienia. Będąc przeciwnym wojnie, uważał że jej wybuch powinny poprzedzić rokowania w celu ugody, ponieważ wojna jest zagrożeniem dla istnienia chrześcijaństwa. Powyższe idee De Vitorii przeszły do historii pod pojęciem wojny sprawiedliwej. Przedmiotem analiz De Vitorii był również zasięg prawa międzynarodowego. Jego zdaniem, jest ono nierozłącznie związane z uniwersalnym prawem naturalnym, obejmując w swoim zasięgu ludy pozaeuropejskie. Prowadził on również rozważania w sferze relacji religijnych pomiędzy władcą chrześcijańskim a władzą świecką, wskazując że istnieje podział na polityczną społeczność idealną- państwo i kościół jako oba suwerenne i niezależne od siebie podmioty, choć z zastrzeżeniem, że władza świecka ma charakter pierwotny. Vitoria jest nazywany również ojcem współczesnej scholastyki.
Zmarł w 1546 r w Salamance, gdzie przez wiele lat prowadził na tamtejszym uniwersytecie wykłady dla studentów.

Możliwość komentowania Francisco de Vitoria została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Sejm poparł ratyfikację Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych

umowa

26 września 2014 r. Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę ratyfikującą Konwencję Rady Europy o ochronie dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych. Konwencja została otwarta do podpisu w październiku 2007 r. w Lanzarote.  Dokument wprowadza obowiązek edukowania dzieci na temat zagrożeń związanych z wykorzystywaniem seksualnym i wprowadza nowe mechanizmy ochrony dzieci przed nagabywaniem seksualnym.

Źródło: money.pl

Tekst tłumaczenia tegoż dokumentu znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: http://ms.gov.pl/Data/Files/_public/ppwd/akty_prawne/rada_europy/-konwe2.pdf

M.B.

Możliwość komentowania Sejm poparł ratyfikację Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

ONZ: w Iranie coraz mniej praw człowieka

magnifying-glass-68206_640W Iranie według ONZ coraz mnie przestrzega się praw człowieka, chociaż nowy prezydent obiecywał zmiany i chęć porozumienia z Zachodem.

W ciągu ostatniego roku wzrosła liczba egzekucji. Szczególnie szokująca jest egzekucja 26 – letniej  Reyhaneh Jabbari powieszonej 25.10.2014r. za zabójstwo mężczyzny, który według wyjaśnień skazanej próbował ja zgwałcić gdy była nastolatką.

W Iranie kara śmierci grozi za zabójstwo, pozamałżeński seks, nadużywanie alkoholu, posiadanie i przewożenie narkotyków, a także za „wycelowanie w kogoś broni w celu zabicia, postraszenia albo wymuszenia czegoś na ten osobie”.
Przedstawiciele żyjących w Iranie mniejszości są stawiani przed sądem za „korzystanie z prawa do pokojowego wyrażania opinii i zrzeszania się”. W tej chwili w irańskich więzieniach siedzi ok. 35 dziennikarzy, a co najmniej 300 osób jest więzionych z powodu praktyk religijnych – wśród nich 120 członków sekty bahaich, 49 chrześcijan i wyznawcy innych religii.

Cały artykuł został napisany na podstawie reportażu:

http://wyborcza.pl/1,75477,16875531,ONZ__w_Iranie_coraz_mniej_praw_czlowieka.html

K.C.

Możliwość komentowania ONZ: w Iranie coraz mniej praw człowieka została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Na Białorusi bez zmian – prawa człowieka

Sketch6418411Podczas 69 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ swój raport na temat przestrzegania praw człowieka na Białorusi przedstawił specjalny wysłannik Organizacji do tego państwa Miklos Haraszti. Od momentu objęcia swojego stanowiska w 2012 r. „uważnie obserwuje sytuację na kraju”.
Według niego przez ten czas stan przestrzegania praw człowieka w Republice Białorusi generalnie nie zmienił się .Ocenił, że władze paraliżują działalność społeczną nie chętnie rejestrując nowe organizacje, karząc za działalność w nieformalnych strukturach oraz ograniczając ich możliwości finansowania. Według Haraszteigo na Białorusi obrońcy praw człowieka nadal są zastraszani.
Wśród pozytywnych tendencji wysłannik wymienił wniesienie poprawek do ustaw o zjednoczeniach społecznych (odpowiednik polskich stowarzyszeń) i partiach politycznych, które obowiązują od lutego tego roku.

J.P.

źródło: www.kresy.pl

Możliwość komentowania Na Białorusi bez zmian – prawa człowieka została wyłączona

Filed under Prawa człowieka, Prawo międzynarodowe

Krasicki przeciwko Polsce

Human_Rights_Court_Strasbourg

By Trygve W Nodeland (Own work)

Dnia 15.04.2014 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, iż nie doszło do naruszenia art. 8 Konwencji w sprawie Krasicki przeciwko Polsce (nr 17254/11). Sprawa dotyczy skargi Pana Artura Krasickiego na władze polskie, którym zarzucił on nieskuteczną egzekucję swojego uprawnienia do kontaktów z dziećmi – dwojgiem synów, urodzonych w styczniu 1999 roku i grudniu 2000 roku. Skarżący nigdy nie mieszkał wspólnie z dziećmi i ich matką, ale aż do 2005 roku, nie miał problemów w kontaktach z dziećmi.

Skarżący zwrócił się do sądu o prawne uregulowanie terminów i częstotliwości spotkań z synami. Sąd wydał takie postanowienie, lecz było ono regularnie lekceważone przez matkę dzieci. W egzekucję sądowego uregulowania kontaktów skarżącego z dziećmi zostało zaangażowanych szereg instytucji państwowych: sąd kilkukrotnie ukarał matkę grzywnami, dzieciom wyznaczono kuratora, wizytom skarżącego w domu dzieci towarzyszyli kurator i policja, w sprawę zaangażowane zostały także szkoły dzieci. Bezskutecznie – matka nie wpuszczała nikogo do domu i nie pozwalała na kontakty z ojcem.

Trybunał potwierdził, iż obowiązki władz krajowych w zakresie podejmowania działań zmierzających do ułatwienia prawa do kontaktów z dzieckiem nie mają charakteru absolutnego. W takim wypadku, zawsze należy rozważyć, czy władze krajowe podjęły w tym celu wszystkie niezbędne kroki, których można rozsądnie od nich wymagać w okolicznościach danej sprawy. Innym istotnym czynnikiem, który należy rozważyć w postępowaniach dotyczących dzieci jest upływ czasu, gdyż zawsze należy liczyć się z ryzykiem, iż proceduralne opóźnienia mogą wpływać na przedmiot postępowania sądowego i że procedura podejmowania decyzji powinna zawierać gwarancje praw rodzicielskich. Postępowanie egzekucyjne nie było dotknięte zwłoką.

Zdaniem Trybunału te środki podjęte przez polskie władze były racjonalne i odpowiednie, a to, czy można było zrobić coś więcej, inaczej lub lepiej – należy tak naprawdę do marginesu uznania przysługującego państwu, a nie do decyzji Trybunału. Być może władze mogły podjąć „ostrzejsze” działania w tej sprawie – lecz Trybunał wskazał, iż „rozumie ich niechęć” ku temu. Jakkolwiek utrata kontaktów skarżącego z dziećmi stała się faktem, to nie można odpowiedzialności za ten fakt przypisać braku staranności po stronie władz polskich. Naruszenia art. 8 Konwencji nie było.

K.S

Możliwość komentowania Krasicki przeciwko Polsce została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Obozy koncentracyjne w Korei Północnej

Pod koniec roku 2013, Amnesty International udostępniła fotografie satelitarne koreańskich obozów koncentracyjnych. Mimo wielu sprzeciwów i apelów, władze kraju azjatyckiego rozbudowywują obozy.

Największy z nich znajduje się nieopodal Kwan Li So i nazywa się – Haengyong. Obóz ten ma powierzchnię ok. 80 kilometrów kwadratowych. Jest otoczony drutem kolczastym, niewidocznymi kolcami wbitymi w ziemię, a dodatkowo, więźniów pilnuje około tysiąca strażników.

Więzienia i obozy są podzielone na strefy:
a) kolonie pracy,
b) administracja,
c) areszt śledczy,
d) dzielnice dla rodzin więźniów,
e) miejsca egzekucji.

Do obozu trafiają obywatele niepoprawni politycznie względem kraju. Za taką osobę można być osądzonym z każdego powodu.

W Korei wszyscy osadzeni przetrzymywani są do śmierci. Bardzo rzadko zdarza się by ktoś został uwolniony z obozu. Na porządku dziennym są wykonywane tortury na więźniach. Bardzo popularnymi są: rozrywanie uszu, wybijanie oczu, urywanie nóg czy rąk. Warto zaznaczyć iż, nawet osoby w pełni niepełnosprawne były poddawane ciężkiej pracy. Chorzy i niedożywieni są izolowani i zostawiani bez opieki, aż do śmierci.

Źródło: Polskie Radio

Kacperiusz.

Możliwość komentowania Obozy koncentracyjne w Korei Północnej została wyłączona

Filed under Prawa człowieka