Niemcy zakazują działalności firm oferujących eutanazję

Niemiecki Bundestag przyjął ustawę zabraniającą działalności firmom komercyjnym, które oferują możliwość eutanazji. Niekaralne pozostają samobójstwo oraz pomoc w zakończeniu życia na życzenie za strony osoby bliskiej lub lekarza.
Według nowego prawa, za pomoc w samobójstwie udzieloną przez firmy lub osoby działające w celach zarobkowych można otrzymać do trzech lat pozbawienia wolności.
Przeciwnicy ustawy przytoczyli wyniki sondaży, które pokazywały, że trzy czwarte społeczeństwa chce samemu decydować o swoim życiu i śmierci. Uważają, że jest to ograniczenie prawa pacjentów, oraz narażanie lekarzy na przestępstwo.
Jednak posłowie Michael Brand i Kerstin Griese, twórcy ustawy, twierdzą, że celem takich działań jest powstrzymanie nadużyć. Dane pokazują, że w krajach świadczących usługę eutanazji notuje się wzrost samobójstw.
Od pewnego czasu, w Niemczech działają firmy, wzorujące się na szwajcarskich czy belgijskich, oferujące pomoc w samobójstwie. Telewizja ARD podaje, że w tym roku, w jednej z tego typu placówek życie odebrały sobie 73 osoby. Wielu Niemców korzysta również z usług firm zagranicznych.

JD

Możliwość komentowania Niemcy zakazują działalności firm oferujących eutanazję została wyłączona

Filed under Prawa człowieka

Comments are closed.