USA sankcjonuje salwadorskich żołnierzy

USA sankcjonuje 13 byłych salwadorskich żołnierzy za zabójstwa Jezuitów w 1989 roku
W środę Departament Stanu USA ogłosił nałożenie sankcji na 13 byłych salwadorskich żołnierzy zaangażowanych w zabójstwo 8 osób w 1989 roku. Byli funkcjonariusze dopuścili się pogwałcenia praw człowieka, kiedy zaplanowali i przeprowadzili bezprawną egzekucję na 6 Jezuitach i dwóch innych osobach na terenie kampusu Uniwersytetu Środkowoamerykańskiego w Salwadorze w listopadzie 1989 roku.
Żołnierze zostali skazani na podstawie sekcji 7031(c) Department of State, Foreign Opertions, and Related Programs Appropriatation Act 2019. Sekcja 7031(c) stanowi, że jeśli Sekretarz Stanu posiada wiarygodne informacje o pośrednim bądź bezpośrednim zaangażowaniu obecnych lub byłych rządów w pogwałcenie praw człowieka lub w korupcję, ich członkowie a także ich rodziny zostaną pozbawione możliwości przekroczenia granicy Stanów Zjednoczonych.
W oświadczeniu prasowym, Departament Stanu zaznaczył, że:
Stany Zjednoczone popierają obecną odpowiedzialność, zgodę i wysiłki Salwadoru w sprawie utrzymania pokoju. Doceniamy trwającą współpracę z Salwadorskimi Siłami Zbrojnymi, ale zamierzamy kontynuować używanie wszelkich dostępnych środków, zgodnie z potrzebami, by zająć się przypadkami nadużyć i naruszeń praw człowieka na całym świecie, bez względu na to gdzie nastąpiły ani kto się ich dopuścił. Obecne działania mają uwydatnić nasze poparcie dla praw człowieka i nasz wkład w promowanie wzięcia odpowiedzialności przez sprawców i zachęcaniu do pojednania.

Źródło: https://www.jurist.org/news/2020/01/us-sanctions-13-former-el-salvador-soldiers-for-1989-jesuit-killings/?fbclid=IwAR0b0USRmyYmAvPr7XhxbD1ekCcJhTv5s-uemhCSuUZUTOMZ0N83WwTqPpo

AW, MW

Możliwość komentowania USA sankcjonuje salwadorskich żołnierzy została wyłączona

Filed under Prawo międzynarodowe

Comments are closed.