Niewolnictwo ciągle praktykowane

150724-F-XX000-001

Grupa ekspertów ONZ specjalizujących się  w dziedzinie praw człowieka stanowczo potępiła Libię na której to terytorium rozwinął się rynek niewolniczy. Spośród pozyskanych raportów wynika, że setki uchodźców pochodzących z różnych zakątków Afryki jest kupowanych i sprzedawanych na porządku dziennym.

We wspólnym oświadczeniu wydanym w czwartek, specjaliści  zaapelowali do Libijskiego rządu, aby ten podjął „natychmiastowe działania” w celu zakończenia tej okrutnej praktyki. ” Byliśmy bardzo zszokowani, gdy pokazano nam zdjęcia migrantów, którzy byli licytowani jak zwykły towar(…). Wyraźnie widać, że niewolnictwo stało się skandaliczną częścią rzeczywistości w Libii. Aukcje niewolników są przypomnieniem najciemniejszego rozdziału ludzkiej historii, gdzie miliony Afrykańczyków zostało wysiedlonych, zniewolonych i sprzedawanych na aukcjach.” – pisano w oświadczeniu.

Eksperci wraz ze społecznością międzynarodową wzywają  do podjęcia natychmiastowej akcji i zapewnienia zaprzestania tego procederu i natychmiastowego uwolnienia zniewolonych ludzi. Władze libijskie muszą pomóc ofiarom tego przerażającego przestępstwa i ukarać odpowiedzialne za to osoby.

Migranci znajdujący się na terytorium Libii narażeni są na wiele naruszeń praw człowieka takich jak przymusowa praca, niewolnictwo, wyzysk, gwałt, tortury, pozbawienie wolności czy nawet pozbawienie życia. Sytuacja jest krytyczna, a nic nie wskazuje na to, żeby miała ona ulec poprawie.  Libia stała się bowiem kluczowym punktem tranzytowym prowadzącym do Europy. Szacowana liczba uchodźców przebywających w Libii wynosi ok. 700 000.

Jeden z handlarzy ludźmi niedawno powiedział dziennikarzowi z Al Jazeera, że wielu zniewolonych uchodźców jest przetrzymywanych dla okupu lub uprawiania prostytucji, aby mogli oni zapłacić przemytnikom i dostać się do Europy.

Ambasador Libii przy Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdził, że raporty świadczące o handlu niewolnikami będą w pełni zbadane.

B.N oraz N.O

Możliwość komentowania Niewolnictwo ciągle praktykowane została wyłączona

Filed under Prawa człowieka, Prawo międzynarodowe

Comments are closed.